| Robytzu77 a întrebat:

Care este alimentatia corespunzatoare pentru un sportiv in special fotbalist adica ce sa mananc si ce sa nu mananc

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fotbalistii nu au voie sa manance carne de porc. Trebuie mancare sanatoasa.

| grown15 a răspuns:

Mananca fructe si legume,cereale, lactate degresate, carne degrestata fiarta, fara prajeli, hidrateaza-te cu apa si ceai si cat mai putin zahar. funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Si carnea de porc de ce nu e sanatoasa? poti argumenta prostia asta?

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu am avut de facut o lucrare pentru mai multa vreme la un club de fotbal. Am fost servit cu hrana pe care o mancau fotbalistii. Si asa am aflat ca ei nu au voie sa manance carne de porc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Argumenteaza de ce.

Eu cunosc sportivi care au performanta ( medalii, concursuri internationale, etc. ) si care consuma carne de porc

| DanielGeorge a răspuns:

Din experienta mea de jucator de fotbal (nu are rost sa spun unde joc), pot sa spun ca trebuie sa mananci foarte multe PROTEINE ( carne de pui, de porc-muschi si carne de vita, precum si oua etc.), legume, fructe(nu mai mult de 3 pe zi). Trebuie sa mananci si carbohidrati complecsi (paste). SA NU MANANCI DULCIURI FOARTE MULTE, adica se permit exceptii, SI SA NU BEI SUCURI ACIDULATE, DOAR SUCURI NATURALE!

| Isabelamaria2002 a răspuns:

Salut!
Nu știu care e exact mâncarea specifică pentru un fotbalist, dar știu mâncarea specifică sănătoasă pentru un sportiv.Am să enumăr câteva și îți poți selecta singur:
-sunt f sănătoase legumele CRUDE (și cele fierte, dar în momentul în care le fierbi, ele își pierd din proteine și vitamine. Cele crude au mai multe vitamine);
-nu trebuie să mănânci multă carne. Daca ți se face poftă de carne, poți mânca carne de vită sau pește;
-ai nevoie de f multe lactate. Daca bei lapte, încearcă să cumperi cu 0% grăsime;
-nu ai voie prăjeli DELOC. Daca vreodată, să zicem, ai poftă de prăjeli, mănancă f rar;
-nu ai voie multe dulciuri.Cand vrei să mănânci cv bun, ia pufuleți simpli, biscuiti simpli sau covrigi (simpli