| LacustaXD a întrebat:

Care este cel mai eficient sport de lupta si de ce? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ShREKT a răspuns:

Salut, am incercat si eu mai multe sporturi de contact(lupte libere, karate kyokushin, judo, box si kickbox) si am decis sa ma tin de kickbox din mai multe motive: e acelasi lucru ca boxul, dar inveti si lovituri de picior, la karate te dezvolti si mental, dar acolo loviturile de pumn sunt permise doar la corp, la kickbox dai si la cap cu pumnii; la judo si lupte libere, sunt cam aceleasi dar la judo trebuie sa il prinzi de kimono si e mai greu si mai naspa. Ce iti recomand este kickbox sau krav maga. Krav maga este un sport de contact la care inveti cum sa dezarmezi sau sa imobilizezi un oponent, foarte ajutator cand esti atacat cu o arma sau fara. Deci daca vrei un sport ca sa scoti performante recomand kickbox, iar pentru bataie de strada recomand krav maga, oricum orice sport e bun si esential.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oricare este eficient daca ajungi "mare maestru", dar pentru acesta iti trebuie multa vointa, straduinta si antrenament, timp de multi ani.

| RAY a răspuns:

Care isi place tie si la care te pricepi cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Judo! Te intareste mental si fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut in liga profesionista kickboxing, iti recomand cu caldura, vei vedea dupa o perioada ce poti face cu asa ceva, nu dau mai multe sfaturi si idei, garantat nu regreti!

| GЯingo a răspuns:

Cauta pe Youtube si o sa gasesti cateva topuri