| anonim_4396 a întrebat:

Care este explicația modelului de pe gazon? Gen (patratele) la fotbal

4 răspunsuri:
| Catalin235 a răspuns:

Acele ''patrate'' din fata portii reprezinte cele 2 careuri, unul mic si unul mare, iar acea linie de la mijloc este locul de unde incepe meciul, de unde se bate prima minge.

| Ineys a răspuns:

Https://i.ytimg.com/vi/DSrWPcwV7M4/maxresdefault.jpg

Cred ca asta e ceea ce cauti, nu?

| NLS a răspuns:

Cred ca la asta te referi.

https://goo.gl/images/TQuqC4

Gazonul sintetic e solutia si raspunsul.
Uneori si cel natural.

Se folosesc culori diferite, asezate fie in fasii de-a lungul laturii scurte, fie in patrate cum vezi in iimaginea asta, pentru:
- design mai interesant decat uni color...
- ca reper pentru distribuirea formatiei si pentu ca fiecare sa isi gaseasca locul usor dupa ce si-l paraseste...

In ultimul timp se prefera fasiile, in locul careurilor.

| andraszbacidãcucracii a răspuns:

Îl ajută pe tușier să observe poziția de offside.