| anonim_4396 a întrebat:

Care este smecheria sa castigi la sah?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o smecherie, totul este sa stii jocul si sa joci mai bine decat adversarul.

| Violleta2022 a răspuns:

Sahul nu se bazeaza pe smecherii ci pe inteligenta! Mutarile sunt calculate cu cap si strategie, ca sa poti castiga.
Sahul nu este ca la pacanele sau zaruri, nu dai cu zarul si castigi pentru ca ai noroc, sahul este un joc al mintii si al inteligentei.

| johnnny123 a răspuns:

Aceeași cu "șmecheria" de a câștiga primul loc la olimpiada internațională de matematică.

| Eduard619 a răspuns:

Sa gandesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eduard619):

Asta + sa stii teorie. Un jucator de concurs te poate bate doar din teorie, fara sa calculeze aproape nimic.

| CristinaEmma a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, anumite chestii nu le stiam. Bun raspuns, multumesc!

| CristinaEmma a răspuns:

IQ crescut, concentratia maxima: ai nevoie de smecheria sa iti imbunatatesti aceste doua lucruri pentru a fi in progres, iar mai apoi la o performanta, iar aceste deoua lucruri se pot inbunatatii mancand sanatos, respectati orele de somn, nu-ti mai maltrata creierul, meditatia, cititul, fa-ti lucrurile pe rand, concentreazate pe actiunea prezenta nu pe trecut sau viitor, nu fa lucruri care nu simpti ca te reprezinta etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristinaEmma):

Si carti de sah... deschideri, strategie, finaluri, tactica ( cele 30 de tipuri de combinatii ), etc.