| AmazingONEx a întrebat:

Care sunt cele mai bogate alimente în proteine, dar în calorii?
Care sunt cele mai bune alimente pentru creșterea în masă musculară?

Răspuns Câştigător
| Wheizii a răspuns:

Alunele de la mega image, 5 lei punga laughing 30 g proteina pe 100 grame, conserve de ton 2 lei bucata 20 g proteina pe 100 grame, piept de pui 20 lei 1kg, aprox. 23 g proteina pe 100 grame. Linte, e 3 lei punga si iti ajunge cateva zile, 25 g proteina pe 100g, migdale 21 g proteina pe 100 g si oule alea de la piata laughing 50 bani un ou

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Vita, curcan, oua, iaurt, branza cottage 2-4%, ton in apa, somon, creveti, linte, migdale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu!

Respecta un regim hipercaloric (cu multe calorii) duce la creşterea în greutate şi promovează şi hipertrofia. Un aport ridicat de proteine şi lichide este de asemenea necesar.

Dacă apelezi la un regim alimentar hipocaloric (foarte puţine calorii) obligă corpul să se "canibalizeze" (catabolism) pentru a face rost de energia necesară

Regimul alimentar care constă în alimente bogate în proteine, vitamine, minerale, fibre şi acizi graşi esenţiali, combinat cu mişcarea zilnică, este calea cea mai sigură către dezvoltarea armonioasă a musculaturii.

Poți consuma: ouă, carne de vita etc.