| AmazingONEx a întrebat:

Care sunt cele mai bune proteine pentru creșterea în forță?

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Toate sunt bune. Conteaza ce fel de program faci si cat de serios esti in sala.

| Cosmin86 a răspuns:

Pentru un copil pampalau care inca locuieste cu parintii, oricare laughing

| AmazingONEx explică (pentru Cosmin86):

Știi din propria experiență?

| cristiww a răspuns:

Pentru AmazingOnex:
Nu exista asa ceva! in forta (si masa musculara) cresti ca urmare a adaptarii corpului la diversi factori/stimuli. Cresterea o faci daca te alimentezi corect si daca te refaci cum trebuie. Suplimentele cel mult pot sa ajute la refacere si sa completeze alimentatia.
Creatina te poate ajuta sa cresti in forta, dar nu trebuie sa ai mari asteptari. "Imboldul" dat de creatina nu reprezinta nici 10% din forta ce o poti obtine de-a lungul timpului, deci daca tu acum faci impins cu 70kg sa zicem si peste 3 saptamani reusesti 75kg cu ajutorul creatinei, aceasta nu reprezinta nimic, nu vei impresiona pe nimeni din sala daca ai mai crescut 5kg in forta. Dupa ce intri pe mentinere, nu vei mai avea alte cresteri spontane datorate strict creatinei. Cu alte cuvinte creatina te ajuta "o singura data", la inceput.

| Trafia a răspuns:

Daca nu primesti suficiente proteine din alimentatie atunci recomand un izolat protein din zer iar pe langa asta creatina te poate ajuta cu cresterea in forta.

Recomand firma Genius daca vrei calitate maxima sau MyProtein daca vrei ceva mai ieftin dar totusi ok.

| cristiww a răspuns (pentru Trafia):

Te intreb si aici: de unde stii ca Genius reprezinta calitate maxima? ma refer la ceva dovezi, teste de laborator nu la dat cu parerea.