| WhMan a întrebat:

Care sunt cele mai bune suplimente de proteine pentru cresterea masei musculare? Mi am facut o parere cu Whey si Serious Mass. ati putea sa imi ziceti?

Răspuns Câştigător
| erkeon a răspuns:

Salut.Eu iti recomand proteinele produse de Optimum Nutrition(Banuiesc ca sti si tu daca ai luat Serious Mass ca ON castiga de 8 anii consecutiv premiu pentru Best Suplement Awards de la BodyBuilding.com) de asemenea Dymatize si MuscleTech sunt producatori de calitate a proteinelor pentru masa musculara.Nu stiu ce sa zic de Dymatize si MuscleTech dar eu am folosit pachetul pentru cresterea masei musculare de la ON. Link:http://www.megaproteine.ro/......tina-300g/ Pot spune ca sunt multumit de rezultat, nu am vrut rezultate maxime deoarece consider ca este timp destul, asa ca am administrat serviri normale si ''procesul'' a durat cam 2 luni si o saptamana. In luna a 3-a castigasem 6.4 kg (cantar de performanta de la farmacie cu IMC, tot) din care aproximativ 4 kg erau de masa musculara iar restul putina grasime pusa pe abdomen care am definit-o destul de repede.De asemenea combinatia cu creatina(Rolul principal al creatinei este acela de a produce energie si de volumizare a muschilor, retinerea apei in ei) mi-a prins foarte bine pentru ca am avut energie la fiecare antrenament.Inca ceva,nu trebuie sa ignori mesele obisnuite,dimineata incearca ceva care sa contina proteine,oua de prepelita (nu prajite) lapte degresat cu Multi-cereale, la pranz o masa bazata pe proteine si carbohidrati, cel mai simplu exemplu pe care-l pot da este pieptul de pui la gratar cu garnitura de cartofi(preparati in orice fel dar nu in ulei) iar seara piept de pui sau peste cu salata de cruditati.De asemenea ai grija ca antrenamentul tau sa fie coresponzator pentru cresterea masei musculare. Sper ca ti-am fost de ajutor multa bafta in continuare.

7 răspunsuri:
| FitMonkey a răspuns:

Nu le poti compara, sunt produse diferite
whey e un concentrat proteic (cu o anumita alimentatie depui doar muschi, fara grasime)
serius mass e un gainer (depui muschi si grasime, le iei daca esti slab si vrei sa iei in greutate)

| erkeon a răspuns (pentru FitMonkey):

Eu stiam ca Whey este cel mai bun pentru a te ajuta sa te definesti, in niciun caz ca depui masa musculara fara grasime, in cazul asta nu ar mai fi nevoie de gainere nici pentru persoanele cu un metabolism rapid(slabe asa cum le numesti) deoarece grasimea luata de un individ cu un metabolism rapid se transpira imediat, 1-2 kg de grasime se pierd intr-o saptamana 2 de antrenamente.

| cristi1505 a răspuns:

Cate kg? Ce inaltime ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru erkeon):

Poti sa iei whey si carbohidratii sa-i iei din mancare, eu asa am facut mereu si am pus masa fara probleme. Gainerele mi se par o prostie ( in general mi se pare o prostie sa dai bani pe un supliment cu carbohidrati, ca ii poti lua foarte usor din mancare, sunt alimetne care au si 80-90 % carbohidrati, spre deosebire de proteine unde daca gasesti 20 % e mult )

| WhMan explică (pentru cristi1505):

178 cm inaltime si 60 kg...

| cristi1505 a răspuns (pentru WhMan):

Poti lua un gainer(Serious Mass)sau daca nu poti lua Whey Gold Standard si sa mananci multi carbohidrati, dar multi.Eu,sincer iti recomand un gainer pentru a lua in greutate. Apropo este foarte bun Serious Masswinking

| FitMonkey a răspuns (pentru erkeon):

Da, whey e foarte bun in perioada de definire cand reduci carbohidratii si consumi multe proteine pentru a nu pierde din musculatura, dar nu numai in perioada de definire se foloseste acest produs ci si in perioada de masa cand sa spunem ca un individ are grasimea coroparala 15% si nu mai vrea sa depuna grasime si cu acest produs si o alimentatie anume depune doar muschi.
si de ce nu ar mai fi nevoie de gainere? sunt multi care voi sa ia in greutate pentru astea sunt ideale gainerelewinking