| StefanChirila a întrebat:

Care sunt regulile la portari (la fotbal)? Gen sa nu ieși cand un fundaș e in duel cu un adversar.

Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Ceea ce ai spus tu nu este o regula prevazuta in regulamentul de fotbal, e doar o chestie de care ar trebui sa tina cont un portar in vederea aparatii portii.
Reguli..sa nu atinga mingea cu mana in afara careului, sa nu traga de timp cand are mingea (cand aceasta nu este in joc), sa nu prinda mingea in mana (chiar daca este in careu) atunci cand aceasta a fost pasata intentionat spre el de catre un coleg cu altceva decat cu capul. Si cam atat.

4 răspunsuri:
| sMecki1000 a răspuns:

1. Nu ai voie sa atingi mingea cu mana in afara careului tau.

2. Nu ai voie sa ti mingea in mana mai mult de 6 secunde (risti cartonas galben si daca repeti poti primi rosu).

3. Nu ai voie sa iei mingea de la picior si sa impedici jucatorul celeilalte echipe daca este in careul tau (penalty).

Si cam atat... Funda?

| Iuliancik77 a răspuns:

Daca este la tine in careu adica careu cel mic trebuie sa esi numaidecit
funda?

| Tpeuuuu99 a răspuns:

Ca portar, cand esti unu la unu cu adversarul trebuie sa iesi, dar daca sunt fundasii in care trebuie sa ramai in poarta... Funda! big grin

| Ianos0502 a răspuns:

Trebuie sa iesi atunci cand un adversar scapa singur cu portarul si sa incerci sa i inchizi coltul! Asta se invata prin experienta.