| pastru009 a întrebat:

Cate calorii trebuie sa ard prin sport pentru a slabi un kg?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Ca sa aflii cat trebuie sa arzi, trebuie sa calculezi cat mananci/zi. Organismul consuma aproximativ 1300 cal./zi, la care mai adaugi caloriile pierdute prin sport.
Sunt site-uri speciale, pe care poti calcula cat ai ingerat si cat ai consumat. Unul interesant si in limba romana este slabute.ro Este foarte util. Il poti folosi la inceput, pana te obisnuiesti cu cate calorii contin alimentele consumate si cate calorii poti arde.
Acolo iti poti calcula si cate kg slabesti pe saptamana.

Succeswinking

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Câte calorii trebuie să consumi prin alimentație, este direct corelat cu activitatea fizică.
În concluzie, trebuie să cosumi peste 300 de calorii zilnic prin sport.
Pa, pa.

| coco4000 a răspuns:

Aici se aplica proportionalitatea directa depinde ce mananci si cum mananci daca mananci gras ar trebui sa dai cam peste 1000 calorii zilnic jos daca nu mananci gras in jur de 250-350 zilnic

| Odlanor a răspuns:

8000 de calorii.