| pagliaci a întrebat:

Cate grame de proteine trebuie sa consumi pe zi daca vrei sa pui masa musculara?

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

1,5-2g/kg

| Moggy a răspuns (pentru Sn4k3):

E prea mult, necesarul zilnic de proteine recomandat de circa 50g, un mic surplus caloric antrenament intens si odihna de calitate, sunt tot ce trebuie pentru a dezvolta masa musculara. Gandeste-te ca exista vegani care sunt plini de muschi si aia nu mananca niciodata atat de multe proteine. Majoritatea informatiilor din fitness sunt pur marketing care sa te determine sa cumperi unele produse gen pudra proteica etc care sunt complet non-necesare

| IonutSorin95 a răspuns:

Recomandarea generală este de minim 0, 8 g de proteine/ kg corp/ zi și între 10-35% din caloriile zilnice (1 g proteină = 4 kcal). Așadar, o persoană de 75kg ar trebui să consume aproximativ 60 g de proteine zilnic.