| PaulStefan74 a întrebat:

Câte kcal trebuie sa arzi ca sa slabesti un kg?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Unii medici zic că trebuie sa arzi intre 7000 si 7700 de calorii, in functie de greutatea pe care o ai. In general, se considera ca pentru a slabi o jumatate de kilogram, trebuie sa arzi 3500 de calorii.
Potrivit expertilor in nutritie si fitness, ca sa slabesti este important sa reduci numarul de calorii consumate zilnic si sa faci cat mai mult sport.
Jogging (sau pedalat sau...) plăcut!

| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa fii in deficit caloric cu 1000 calorii.

| ziftode a răspuns:

Trebuie sa te lovesti "the wall"
https://en.wikipedia.org/wiki/Hitting_the_wall
adica sa incetezi sa consumi ce ai mancat si sa incepi sa consumi grasimea corporala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1kg=7000 kcal
Ca sa slabesti trebuie sa fii in deficit caloric.
Ca sa stii cate calorii trebuie sa consumi pentru a fii in deficit caloric trebuie sa calculezi RMB(rata metabolismului bazal). Explicatie: numarul de calorii pe care corpul tau le arde atunci cand este in repaos, adica atunci cand dormi, mananci, respiri etc.
Formula(Barbati): Greutate+Inaltime-Varsta=> 10 * Greutatea(kg) + 6.25 * Inaltime(cm) – 5 * Varsta(ani) + 5
De exemplu mie imi ies 1788 kcal. Mai sunt si alte formule de calcul si se diferentiaza intre ele pana in maxim 100kcal in plus sau minus.
1788 kcal.
Acum inmultesti RMB cu ce ti se potriveste.
Sedentar: (puţine exerciţii sau lipsa exerciţiilor) = RMB x 1, 2
Uşor activ: (exerciţii uşoare sau sport 1-3 zile pe saptamana) = RMB x 1, 375
Activitate moderata: (exerciţii moderate sau sport 3-5 zile pe saptamana) = RMB x 1, 55
Foarte activ: (exerciţii dificile sau sport 6-7 zile pe saptamana) = RMB x 1, 725
Extrem de activ: (exerciţii sau sporturi foarte dificile şi o meserie care presupune activitate fizica sau doua sporturi sau doua programe de exerciţii pe zi) = RMB x 1, 9
Eu sunt la activitate moderata deci 1788x1, 55=2771 kcal.
Ca sa slabesti sanatos trebuie sa renunti la 20-25% din kcal care au rezultat in cazul meu la: 554-692.
Logic sa nu mananci dulciuri si prajeli +fast food chiar daca faci deficit..sa bei 2l apa, sa mananci carne, oua.
Iar daca n-ai rabdare in legatura cu cele 20-25 procente poti in loc de 692 de ex cat am eu la 25% sa reduc la 800-850.

| Kerre a răspuns:

Nu este un numar exact de kcal pentru a arde un kg dar exista aproximari. Incearca sa fii in deficit caloric cu aproximativ 500-600 calorii.

| valentin50are a răspuns:

Teoretic trebuie sa arzi intre 7000 si 7700 de calorii, in functie de greutatea pe care o ai. In general, se considera ca pentru a slabi o jumatate de kilogram, trebuie sa arzi 3500 de calorii. Acum depinde de geneticul fiecaruia, dar stiintific acestea sunt cotele. Succes!