| anonim_4396 a întrebat:

Cati ani va tine o bicicleta? Sau cat v-a tinut cel mai mult si cat de mult credeti ca a influentat bugetul asta? Am observat ca imi fac bicicletele praf in 2 ani si daca sunt la 1000 lei si daca sunt la 2000 acelasi lucru pentru mine. Ce marci bune de biciclete cunoasteti? Nu merg pe munte

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doi ani te ține o biclă pe șosea/stradă? oare de ce?

| mihai69 a răspuns:

Ca să te țină, trebuie să o și îngrijești.

| Drimmero a răspuns:

Am o bicicleta de prin 2012 care inca arata bine, nu a costat mult, undeva la 400-500 de lei am dat pe ea atunci, a stat si prin ploi, vant, pandemie, cicloni, tornade si inca e intacta, a fost unsa, piese schimbate de-a lungul timpului, in ziua de azi inca e buna de oras, nu mai scartaie insa totusi se vede pe ea ca e veche chiar daca e intacta si poti sa mergi cu ea. Ai si tu grija de ele ca sa tina mai mult, nu o lasa prin conditii care o pot uza rapid, ingrijeste-o, schimba-i piesele atunci cand e necesar, unge-o daca scartaie, e imposibil ca in 2 ani fara trasee solicitante sa o farami.

| GabiDumitrescu a răspuns:

3-4000 RON e "scumpa rau" sa avem pardon. E un pret rezonabil pentru ceva din gama mid-range. O bicicleta de top ajunge lejer la 2-3000 EUR, si nu ma refer la ceva de super-competitii.

| NLS a răspuns:

Ce s-a stricat?
Pe ce teren mergi cu ea?
Ce marci ai avut, si daca au fost MTB, ce tipuri?
Sau au fost doar biciclete de strada? (trekking)

Eu am un Bulls Copperhead 3 din 2016, are julituri peste julituri, dar inca nu am schimbat nimic dintre piesele importante.

Nu recomand totusi Bulls, gasesti alternative mai bune la Ghost, Scott, GT sau Cube.

Cu cat mai multa echipare Shimano pe ea (frane, schimbatoare, foi, pinioane, caseta... ), cu atat mai bine.

Si daca gasesti, aceasta e ordinea: (Deore sunt cele mai slabe, daca tragi tare de ea, cauta SLX)

XTR > XT > SLX > Deore

| NLS a răspuns:

Cube - cea mai scumpa?!?!

Cred ca n-ai vazut Specialized, Giant, sau Trek. (nu ca astea ar fi singurele, mai sunt si alte scumpeturi).
Vorbesc de echipari identice sau aproximativ identice, nu de un Cube ce are XTR pe el, comparat cu un Giant cu Deore.

| cfrtobias a răspuns:

Cine stie ce faci de iti strici, eu am luat dhs dar am modificat tot doar cadru nu, si am deja peste 10 ani

| Mirel4412 a răspuns:

Focus, bulls, cube, specialized, giant, marinbobcat, diamondback, scott, etc.
Probabil piesele sunt vechi si deja degradate, am vazut biciclete cu frane si transmisie deore xt din 2011 care merg si acum impecabil, deoarece au componente de top de acum 10 ani...

| Design2021 a răspuns:

Un pegas fara fite te tine 30 ani linistit. Au vecinii mei si merg la lucru zilnic cu ea.