| Ghost99 a întrebat:

Cati jucatori sunt intr-o echipa de fotbal american?

Răspuns Câştigător
| Geojorjy a răspuns:

Fotbalul american:

- fiecare echipa are 11 jucatori pe teren in orice moment al jocului, avand un numar nelimitat de substituiri;

- fiecare echipa primeste 3 time-out-uri pe repriza;

- meciul incepe cu un kickoff;

- cele doua echipe se aseaza fata in fata ( linia de scrimmage );

- jucatorul care primeste mingea poate alerga cu ea sau o poate pasa;

- fiecare echipa trebuie sa avanseze cu mingea cel putin 10 yarzi avand 4 down-uri la dispozitie;

- daca nu reusesc sa avanseze cei 10 yarzi, mingea trece la echipa adversa;

- daca reusesc sa inainteze, primesc un nou set de 4 down-uri;

- obiectivul principal este sa inscrie puncte prin aducerea mingii in zona de marcare a adversarului ( end-zone ).

4 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

11 jucatori.

| RoseNightmare a răspuns:

11.

| RalluRal a răspuns:

Lotul unei echipe de fotbal american cuprinde 53 de jucători.

| andutzu12 a răspuns:

Sunt 1o jucatori care joaca pe teren + 1 portar + rezerve.