| AlexSkillz19 a întrebat:

Ce alimentatie ar trebui sa am sa cresc in inaltime, am 14 ani si 1, 68

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bogata in fructe,legume, carne de pui, peste, porc, avocado, nuci, masline

| DovleacTurbat a răspuns:

Din toate: lactate, carnuri, legume, fructe, apa, somn, sport.

| DannyR0 a răspuns:

Nu inteleg de unde isteria asta a tuturor adolescentilor de 14 cum ca sunt mici si ce sa faca sa fie mai inalti. In primul rand, tu te afli in perioada pubertatii cand incepi sa te dezvolti cel mai mult si pana la 20 de ani ai tot timpul sa cresti mare. In al doilea rand, nu exista nici un aliment minune, tot ce poti face e sport sau sa ai norocul de o genetica buna. Ca o concluzie, fi linistit ca vei mai creste si nu trebuie sa te simti "prost" daca esti mai scund, nu este cu nimic mai special un om mai inalt.

| Thegurl a răspuns:

Ca să crești în înălțime te sfătuiesc să practici și un sport, nu numai alimentația e importantă.

| Gabriell98 a răspuns:

Nu exista o alimentatie sau dieta care te va ajuta sa cresti in inaltime, inaltimea vine de la mama natura, din genetica..in general un copil se dezvolta (inalță) la varsta de 12-13 ani sau la 17-18, de ex daca tu nu ai crescut brusc cativa centimetri la 12 ani atunci cel mai probabil va fi la 18 dar pana atunci te mai inalti inca esti mic....Recomandarea mea este sa mananci de toate sa te culci mai mult de 8 ore pe noapte si sa faci sport (nu cu greutati sa iti dificulteze cresterea in inaltime). Sper ca am fost de ajutor.