| Andreeee0098766 a întrebat:

Ce antrenamente si ce alimentatie recomandati pentru un ectomorf(82kg,1.92m) shake inainte sau dupa antrenament? Sunt la inceput, am 17ani, dupa cat timp ar fi bine sa incep sa iau proteine? Multumesc!

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Proteinele sunt recomandate de la 18 ani.

| combativul a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai ca ai zis tu chestia asta cu 18 ani

| Celcestietot a răspuns (pentru combativul):

Asa scrie pe site-uri care vand produse. Intreaba daca nu ma crezi.

| Celcestietot a răspuns (pentru combativul):

I-a cat mai multe weight gainere, creatina monohidrat, mananca calumea, mancare care contine multe calorii, si eu zic sa tragi tare la antrenamente, pana cand simti ca iti sunt rupte toate grupele musculare pe care le antrenezi. Sa nu alergi totusi, ca nu vei face fata neavand grasime corporala. Incearca mai intai sa faci muschi ca la un mesomorph si dupa mai vorbesti de alergat. Alergatul este mai mult de definit muschii. Merge un cardio de 30 de minute, dar sa nu pierzi multe calorii, ci sa te ajute sa faci fata efortului. Multumit acum de raspuns?

| Andreeee0098766 explică (pentru Celcestietot):

Multumesc!

| Celcestietot a răspuns (pentru Andreeee0098766):

Cu plăcerewinking!

| laurentiutirei a răspuns:

Ectomorf happy la 82 kg nu prea cred
Daca erai ectomorf nu avea 82 de kg erai slab happy

| Andreeee0098766 explică (pentru laurentiutirei):

Am 1.92, am picioare foarte mari, fac baschet, insa mainile, pieptul, umerii sunt foarte slab dezvoltati

| laurentiutirei a răspuns (pentru Andreeee0098766):

Incearca mutant mass de la gymbeam
Cauta gainere cu multe calorii