| xcristix a întrebat:

Ce as putea manca intr-o zii de 800 calorii? daca va intrebati de ce vreau sa mananc doar 800 calorii este din cauza ca am gasit un calculator de calorii si am completat niste date acolo si zicea ca daca vreau sa slabesc 1 kg pe saptamana trebuie sa mananc 817 calorii. dar acolo am spus ca nu fac deloca miscare insa asputea face ceva miscare doar ca nu prea stiu ce ca este iarna.

3 răspunsuri:
| xcristix explică:

Va multumesc pentru informatii, dar cat si ce as putea manca de 1400-1500 calorii. la calculatorul de calorii zicea ca am rata metabolica de baza de 1500 si +daca mai fac ceva miscare o sa pot slabi dar ce si cat sa mananc pe zi pentru 1500 calorii.si nu am bani+am 14 ani si stau la tara

| babzibazatu a răspuns:

Nu prea ai cum sa traiesti in conditii normale cu 800 calorii pe zi. Cel mai bine, ramai la un regim hipocaloric (sub 2000 calorii pe zi) si in acelasi timp faci miscare foarte des. Inclusiv iarna, sunt forme de miscare, de exemplu, daca ai bani, poti sa-ti iei o bicicleta de camera, sau poti sa mergi la o sala de fitness, sa-ti faci abonament si sa faci miscare indelunga. Degeaba slabesti 1 kilogram pe saptamana in conditiile in care nu mananci aproape nimic. Gandeste-te ca in loc sa te infometezi ai putea sa faci jumatate de ora de bicicleta in plus si sa ai aceleasi rezultate dpdv caloric. Dar in acelasi timp, nu poti continua pana la infinit sa nu mananci aproape nimic, deci trebuie sa-ti schimbi stilul de viata, sa faci miscare mai multa, sa mananci astfel incat sa ai un aport de calorii acceptabil (1500+ calorii), si neaparat (tin sa ma repet) MISCARE, fiindca asta e esentialul.
Succes!

| AndyAndrea a răspuns:

Pai poti sa mananci fructe,legume,sa iti fierbi legume, sa bei lapte cu grasime redusa, sa nu mananci paine...in general chestii fierte,fara dulciuri si poti sa mergi la sala sau sa faci acasa abdomene, genoflexiuni, flotari etc