| Zinv a întrebat:

Ce cantitate de proteina si creatina pot consuma minorii?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o alimentatie si un program de antrenament bine puse la punct si dupa aceea te vei putea gandi ce suplimente sa iei. Fara aceste 2 lucruri esentiale nu vei face mai mult decat o mica crestere in masa musculara, dupa care vei stagna. De aceea trebuie vorbit cu un antrenor exact ce vrei sa faci si el iti va arata modul de antrenament si iti va da sfaturi despre alimentatie. Iar despre creatina iti pot spune ca singurul avantaj este o crestere nu foarte mare a masei musculare si a fortei, dar toate astea in timp ce o vei lua, daca te vei opri totul se va duce inapoi. Eu nu as recomanda la varsta ta, in afara de pudra proteica, altceva pentru ca organismul tau e in crestere si functioneaza destul de bine in a pune masa musculara, daca respecti principiile esentiale. Daca tu vrei sa iei creatina o poti lua, desi multa lumea o ia pana in vara cu 2-3 luni pentru a mai pune masa musculara, ca sa arate bine la plaja, tu o poti lua oricand vrei, dar respecta dozele optime si ai grija la alimentatie, antrenament si odihna (9-10 ore pe noapte), si bea multa apa, cam 4 litri pe zi. Iti urez bafta si ai grija sa te antrenezi corect, pentru a nu avea probleme!

| Bazzed a răspuns:

Proteina 2g*masa ta (presupunând ca ai 54kg, atunci 2*54=108g proteina). Acum, proteinele sunt asociate cu risc crescut de pietre la rinichi pentru ca îi solicita și whatever, dar 2g/Kg e considerata cantitatea de baza pentru a pune masa musculara, acum la creatina e chestia ca asta se *stochează*, deci poți avea loading phase in care consumi 20-25 de creatina pe zi timp de 5-7 zile (în doze egale, de 3-5 ori pe zi, adică sa iei 5g de creatina de 4-5 ori pe zi în primele zile) și apoi continui pe 3-5g/zi.