| anonim_4396 a întrebat:

Ce culori au cercurile olimpice si de ce au fost alese tocmai alea?

Răspuns Câştigător
| Toxicℓσνє a răspuns:

Cercurile olimpice sunt in numar de cinci{- albastru, negru, rosu, galben, verde} care reprezinta cele cinci continente ale globului. Au fost alese asa deoarece steagul oricarei natiuni contine cel putin una dintre acestea

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca-s frumoase foc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tin minte ca undeva scria ca fiecare culoare reprezinta un continent
Rosu - America (N+S)
Negru - Africa
Galben - Asia
Albastru- Europa
Verde - Oceanul Pacific
Sau ceva de genul.

Răspuns utilizator avertizat
| lmny a răspuns:

Culorile sunt albastru, galben, negru, verde si rosu. Avand fundalul alb, steagul a fost creat pentru a cuprinde toate culorile de pe steagurile tarilor care au participat la Jocurile Olimpice.
Numarul cercurilor, 5, reprezinta numarul continentelor din care au calatorit participantii pentru a participa la JO( excluzand Antartica si continentul pe care e sustinut programul, cred)