| MConciu a întrebat:

Ce efecte negative pot avea proteinele pentru masa musculara pe care le iau culturistii?
Sunt tentat sa imi cumpar si eu ceva pentru cresterea in masa avand in vedere ca la 18 ani am 65 kg. Avand in vedere ca de 2 luni merg la sala as vrea sa mai pun cateva kg pe mine.
Dar am auzit ca proteinele ' artificiale ' nu sunt deloc bune si au efecte negative in timp.
Mi-ar prinde bine un sfat.
Va multumesc.
VOT + FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Miky69 a răspuns:

Salut!
1. Nu exista proteine artificale.
2. Nu-mi amintesc sa fi avut vreun efect negativ asupra mea.
3. Nu conteaza ca la 18 ani ai 65 de kg. Nu varsta conteaza ci inaltimea!
4. Daca tot vrei sa cresti in masa, cumpara-ti " Serious Mass ". In 1 luna pui cam 4-5-6 Kg pe tine. Diferentele sunt de la om la om ( din cauza antrenamentului mai bun sau mai rau, somnului, dietei etc.)

* Un sac de Serious Mass are 5 Kg si costa aprx. 200 Lei. Eu bagam 3 / zi cu 200 mll lapte/cupa.

P.S: daca esti in bani si vrei sa avansezi repede la sala, pune mana si pe o cutie de NO Explode. Are 2 KG si costa cam tot 150 Lei.
- iti da energie
- cresti in forta

Nu uita sa manci si sa dormi " cat cuprinde ".

Bafta.

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Depinde ce înălţime ai! Dar prin dietă sănătoasă şi multă muncă la sală se dezvoltă suficient masa musculară.

| Nickname1890 a răspuns:

Nu exista proteine "artificiale" acel praf de proteina provine din zer, lapte, ou sau soia depinde de produs. Nu sunt artificiale si drept urmare nu au alte efecte diferite fata de produsele din care provin.

| untu a răspuns:

Nu sint proteine artificiale, ci sint steroizii si sint daunatoare, poate sa-ti umfle muschii si inima se mareste pana crapa! Atunci o sa mori imediat!

| Cosmin86 a răspuns (pentru untu):

Steroizi?

Esti IDIOT? Steroizii sunt cu totul altceva

| untu a răspuns (pentru Cosmin86):

M-ai facut IDIOT? Stai ca-ti arat eu tie ca stiu cine esti si unde stai! Stiu ca esti inginer software IT si esti olimpicul national si ai terminat Politehnica!

| Cosmin86 a răspuns (pentru untu):

Felicitari, ma bucur ca stii.

Ai putea totusi sa nu mai aberezi, ac sa te lamuresc :

steroizi = substante ILEGALE, doping, hormoni sintetici de crestere
suplimente ( prafuri cum ziceti voi ) = suplimente alimentare, mancare concentrata

E o diferenta URIASA intre ele si e greu sa nu jignesti cand vezi pe cineva ca le confunda atat de usor.

Daca nu te pricepi nu mai comenta.

| untu a răspuns (pentru Cosmin86):

M-ai facut idiot! Nu ai putin respect? Unde-s bunele maniere? Mi-ai insultat si jignit grav!

| bObby123 a răspuns:

Eu la 18 ani tot 65 kg aveam. bine ca sunt si cam mic de statura. 1.68 m.
Cu toate astea in 5 luni de zile am ajuns la 72 kg fara sa iau prafuri sa zic asa... acum depinde de tine cat de repede vrei sa te dezvolti. Sfatul meu ar fi ca daca vrei sa te dezvolti mai rapid poti lua cu incredere ce fel de proteina vrei atata timp cat nu suferi de vreo boala sau esti femeie gravida laughing)
bft!

| Smokey13s a răspuns:

Nu exista proteine artificiale
Proteinele nu prea pot avea efecte negative, dar depinde de care iei, intereseaza-te si tu de la cineva care ia proteine, si intreaba cam care ar fi cele mai bune pentru tine. Parerea mea este ca cele mai bune sunt cele din zer, precum Whey Gold Standard, care sunt cele mai populare... Ele nu au efect negativ, doar te mentin in forma dupa un antrenament, fapt care te ajuta sa cresti mai repede in masa