Întrebare recomandată | AlexXela123 a întrebat:

Ce exercitii afecteaza cresterea in inaltime?

Răspuns Câştigător
| CrissRonnye7 a răspuns:

Niciunul. Cresterea in inaltime este datorata geneticii iar exercitiile cu greutati iti pot cauza niste accidentari dar nu oprirea cresterii

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici unu, inaltimea este determinata genetic inca de la nastere, da infometarea acelui copil pana in 3 ani da poate determina schimbari majore sau daca nu consuma suficiente proteine, la pubertate eu recomand multe proteine =carne, cardio =inot si culturism, legume, fructe, lactate low fat

| Roliii a răspuns:

Sala prea multa, fara alergare pentru rezistenta

| KEiGHT a răspuns:

Tractiunile la bara si baschetul

| KEiGHT a răspuns (pentru KEiGHT):

Cele de mai sus te ajuta in crestere, ridicarile de greutati peste capacitatea ta de efort scad sansele sa cresti armonios sau normal. Consuma CALCIU la indicatiile medicului specialist!

| Pruna_Albert_1989 a răspuns:

Pai, fac peste 3 luni 13 ani si fac sala de la inceputul lui ianuarie, deci vreo 6 luni si chiar m-am mai inaltat(normal), cred ca vreo 3-4 cm nu stiu sigur.
Poti face orice dar nu:
- exercitii la picioare(genuflexiuni cu greutati, sa te ridici pe varfete sau cv de genul)
Si cam atat si ai grija sa nu exagerezi cu greutatile, e ok sa te fortezi un pic, dar un pic. In fine nu stiu cati ani ai tu.

Si roliiii esti total pe langa.Sala prea multa nu are nicio legatura.
Bea lapte si multa apa. Good luck

| trapbest091 a răspuns:

Pai depinde si cati ani ai.De ex daca ai 12 sau pe acolo trebuie sa faci exercitii chiar daca nu vrei

| Ungureanu_Emanuel_1988 a răspuns:

Mda cum au zis si altii Cand ridici Greutati cu mainile in pozitia Spre cer (sus) Coloana face aproape tot efortul si poate afecta Cresterea =)