| okokokokokok a întrebat:

Ce exercitii de bodybuilding opresc cresterea? Vreau sa ma apuc de sala si vreau sa stiu ce sa evit.

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata genetic, nu este atat de influentata de sport cum se crede. (daca faci baschet o sa te inalti, daca faci culturism o sa ramai mic)
Evita pentru inceput sa folosesti greutati mari la aparatele care pun presiune pe coloana: genuflexiuni, impins deasupra capului etc.

2 răspunsuri:
| DX190 a răspuns:

Nu fa exercitii care pun "presiune" pe coloana gen: indreptari, genoflexiuni cu haltera in spate etc. si o sa fi ok.

| VladArtilerieGrea a răspuns:

Steroizii laughing.
Dar serios vorbind, nici unul.