| mateia821 a întrebat:

Ce exercitii pot sa fac pentru a sări mai bine? Vineri dau proba finala. Trebuie sa sar in lungime (1, 65) de pe loc. Si am sarituri si la banca de gimnastica, cam 18 repetari. Ma uit in jos si simt ca o sa cad din prima. Atunci incep sa imi tremure picioarele si imi pierd concentrarea. Am in jur de 1, 65-1,70 inaltime si 43 kg. Nu mai am chiar mult timp dar daca aveti cateva sfaturi, orice sa nu ma fac de ras

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Din ce imi aduc eu aminte de pe vremea scolii din ce imi spunea profesoara este ca ar trebui ca in momentul in care te desprinzi de jos sa sari energia acumulata in picioare sa fie "evacuata" ca si cum se deformeaza un arc ( ca o mini explozie ). Aditional daca iti poti si impinge mainile, care se afla in aer in momentul sariturii, din fata catre spate astfel incat sa mai castigi poate unu-doi centimetrii in plus ar di ideal…

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să înveți tehnica.

| Totenn a răspuns:

Poate tehnica, nu exercitii. exercitiile te ajuta abia dupa foarte multe luni. dar nici tehnica nu o poti invata in atatea zile