| SporeBox a întrebat:

Ce exercitii pot sa fac pentru o incheietura mai groasa? Am niste hand grip-uri si gantere. Ajuta cu ceva?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incheietura din cate stiu eu nu se poate ingrosa sau subtia din exercitii, este ceva genetic, nu o poti forma precum bicepsul de ex.

| Alexandrionelu a răspuns:

Pe lângă gatere și handgrip poți încerca PowerBall (gyroscope). Plus multe lactate sau alta sursa de calciu și vitamina D.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Si daca face ce spui tu se ingroasa incheietura? laughing))

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Cosmin86):

Posibil sa se îngroașe puțin în timp. Totul depinde de modul de viață. Ai văzut tu vreun țăran cu încheieturi subțiri? Eu nu, pentru ca ei aveau o alimentație sănătoasă, se expuneau mai mult decât suficient la soare și munceau cu mâinile încă de mici. Noi cei crescuți la apartament, cu tastatura în mână suntem predispuși la a avea oase mai subțiri, ca o adaptare la stilul nostru de viață.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Da, am vazut destui tarani cu incheieturi subtiri. Tine de genetic, nu de efortul depus sau alimentatie.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci de ce copiii sau nepoții țăranilor cu încheieturi groase, au încheieturi subțiri, dacă au crescut la oraș? Materialul genetic este moștenit de la ei, dar s-au adaptat la stilul de viață citadin. Părerea mea.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Cosmin86):

N-am citit bine răspunsul tău. Eu personal nu am văzut țărani cu încheieturi subțiri. Chiar și cei mici și slabi aveau palme mari încheieturi groase și antebrațe vanjoase.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Vrei sa vezi pe cineva de la oras, cu incheieturile mai mari decat ORICINE de la tara?

Ia cauta "denis cyplenkov" si da la images happy

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu vorbeam de oameni normali, de medie, nu de sportivi profesioniști. Unde mai pui ca ai ales un "monstru" de 140 kg. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ti-am aratat doar asa, de fun happy

| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Nu conteaza cat ai incheieturile de groase si forţa lor si rezistenţa in general ele nu prea cresc ca braţele de exp happy ele doar se intaresc si devin mai puternice nu neaparat mai groase.

| lalaura94 a răspuns:

Incheieturile nu cresc, e genetic, cum te-ai nascut cu ele, asa le ai. Le poti doar intari, nu si mari.