| Novoloaca_Andrian_2001 a întrebat:

Ce exercitii trebuie sa faci? ca sa poti face tractiuni la bara

9 răspunsuri:
| Louys a răspuns:

Flotari, dar tractiunile sunt adesea facute de oameni mici de statura sau slabi.

Unii nu pot face o tractiune dar au o forta incredibila.
Exemplu: Radu Valahu.Trage trenuri, avioane, trage o barca doar cu bratele(fara corp).
Da sigur nu poate face multe tractiuni( cred ca nu poate mai mult de 5, acum nu stiu).

Ideea e ca nu te simti slab daca nu poti face o tractiune.
Si ma repet, flotarile ajuta. Daca poti sa faci 60, atunci incearca o tractiune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Louys):

Altu cu flotarile... flotarile lucreaza PIEPT ( 70 % ) si triceps + deltoid anterior... la tractiuni participa SPATE ( 70 % ) + BICEPS si deltoid posterior.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi.

p.s. : daca poti 60 de flotari ai REZISTENTA, nu forta... pentru forta se fac PUTINE repetari ( 2-3 ) cu greutate mare ( gen tractiuni cu 50 kg legate de tine sau cu o persoana in spat\e ).

| Louys a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca nu poti sa faci flotari, tractiuni nu ai cum.

Eu din flotari am ajus sa fac tractiuni.

Si apropo sunt 2 tipuri de flotari:
-Flotarile cu mainile departate(alea lucreaza piept)
-Cele cu mainile la nivelul umerilor sau mai in spate(alea sunt mai grele dar lucreaza forta bratului).

Flotarea lucreaza si forta bratului, pentru ca tu cu bratele faci repetarile, si pieptul il lucreaza pentru ca te ajuti si de muschiul pieptului la o repetare.

Daca o sa faci arte martiale sau un sport de contact, o sa vezi ca pana nu poti tractiuni aia te pun la flotari.

Cum adica nu antreneaza bratele daca tu efectiv pe ele iti pui greutatea si tot cu ele faci repetarile?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Louys):

Lucreaza si bratul, dar lucreaza TRICEPSUL ( si la tractiuni participa BICEPSUL ).

Flotari si tractiuni sunt miscari OPUSE ( impins si tras ), care lucreaza grupe de muschi antagonice ( piept-spate, biceps-triceps ).

| 9Emanuelhg999 a răspuns (pentru Louys):

Esti paralel rau d tot

| Al999 a răspuns:

Daca nu poti executa nici-o tractiune, incepe cu partea "negativa". In loc sa iti tragi corpul din jos in sus, incepi sa cobori de sus din pozitia de start usor usor pana jos. Daca incepi sa cobori usor vei construi muschii spatelui superior si a bicepsului, deoarece exercita o mai mare tensiune atunci cand coboram, decat atunci cand ne ridicam. Pentru inceput iti pui sub bara de tractiuni o cutie/banca te ridici de pe ea sus pe bara de tractiuni si de acolo incepi sa cobori usor, in 4-6 secunde, dupa care repeti exerctiul (de pe cutie/banca sus pe bara de tractiuni). Faci in felul acesta 4-6 seturi a cate 6-8 tractiuni "negative" cu o pauza de 1-2 minute intre ele.

| Patricia07 a răspuns:

Flotări. La fel ca si tracțiunile sunt exerciții care necesita forța in brațe

| Cosmin86 a răspuns (pentru Patricia07):

1. Flotarile antreneaza TRICEPS ( NU tot bratul ) care NU participa la tractiuni
2. Flotarile antreneaza 70 % piept ( 30 % ce mai ramane antreneaza triceps + deltoid anterior )

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi.

| Patricia07 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine bine. Atunci spune-i tu ce sa facă in loc sa te legi de noi