| Polinco a întrebat:

Ce fel de culoare de la lentilele de la ochelarii de soare este mai buna, ma refer la culoarea lentilelor, de exemplu eu am nieste ochelari de soare cu lentilele mai portocalii. Sunt bune?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ochelarii de soare se poarta in doua scopuri:
- pentru "moda", sa "arate bine" purtatorul
- pentru a atenua intensitatea luminoasa.

In al doilea caz, fiecare avem sensibilitate diferita la diferite culori din lumina, iar unele ne deranjeaza mai mult, altele mai putin. Ca urmare, trebuie sa ne alegem culoarea lentilelor in asa fel sa ne ajute, dar sa nu deranjeze vederea.

1 răspuns:
| Ag_Deea_2002 a răspuns:

Da.ochelari de soare sa fie. laughing)