| AndreeaZM a întrebat:

Ce înseamnă ca a fost suspendat o etapa la un meci?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suspendarea este o pedeapsa sportiva, in urma careia jucatorul nu are drept de joc, in etapa urmatoare (cand este vorba de numai o etapa de suspendare). De ex. la fotbal se acorda cartonase galbene si rosii si in urma acestora jucatorul este suspendat o etapa (pentru 2 cartonase galbene) sau mai multe, in caz de cartonas rosu. Pedeapsa se acorda, in general, pentru faulturi, dar se poate si pentru alte abateri din timpul unui joc.

| Plato a răspuns:

In urmatorul meci, din competitia respectiva, acel jucator nu poate participa.

| AndreeaZM explică (pentru Plato):

Dar din ce cauza nu mai poate participa?

| Drimmero a răspuns (pentru AndreeaZM):

Ori a luat rosu direct pentru un fault, un gest nesportiv, ori pentru cumul de cartonase galbene, iar comisia il va suspenda in functie de cat de grava e abaterea.

| Plato a răspuns (pentru AndreeaZM):

A incalcat regulamentul. De exemplu, la fotbal, pentru o intrare cu talpa, din spate, se da de obicei rosu direct. E o incalcare a regulamentului iar jucatorul e pedepsit prin faptul ca nu va juca un anumit numar de meciuri, in functie de gravitatea faptei.
Federatia ii interzice sa joace, asta fiind sanctiunea, din aceasta cauza nu poate participa.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Nu doar prin fault poate sa fie sanctionat cu suspendare, ci si prin gesturi golanesti sau cum le mai numim unii 'ciobanesti'.

PS. V-ati dus tare spre jos, nu prindeti podiumul, iar in finala UEL va bate Arsenal!

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Observa ca am scris "de exemplu".

P.s. Abia astept sa-i innoade Hazard picioarele lui Bellerin.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Pana sa isi faca Hazard jocul, va baga Lacazette si Aubameyang o boaba de caciula in plasa.

Chelsea se intoarce in mediocritate si chiar nu e o rusine...ala va e locul.

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Vai, acum chiar abia astept meciul.
Sa-l vad pe Lacazette in buzunarul lui Rüdiger.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Rudiger? Ala e tunar declarat, ii rupe Lacazette coloana din 2 intoarceri.