| SteelShadow a întrebat:

Ce înseamnă cuvântul "senpai"? E ceva legat de artele marțiale.

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

E un termen de politeţe adresat ălora mai mari în ani şi în clase ca tine.

| jrockfreak a răspuns:

"Senpai" este un onorific în limba japoneză (pe lângă "san", "sensei", "sama" etc.). Acest onorific se pune la sfârșitul numelui cuiva, de exemplu Hana-senpai, și înseamnă că persoana respectivă îți este superioară în vreun fel, de exemplu în școlile japoneze cineva de-a noua va adăuga "senpai" la numele cuiva de-a zecea, sau pur și simplu când vine vorba de șefi sau de persoane mai cu "greutate".

| Miur a răspuns:

Este un termen de politete adresat celor mai in varsta si celor mai intelepti ca tine sau sefilor tai folosit in Japonia dupa numele de familie al lor. Pentru cei care sunt deodata cu tine se folosesc '-chan' (de obicei, pentru fete) si '-kun' (de obicei, pentru baieti).

| Cornel_Videa_1967 a răspuns:

Salut.Cuvantul sempai nu senpai inseamna un elev avansat(instructor)sensei profesor maiestru, eu sunt instructor fa legatura.Succes

| floriif2 a răspuns:

"Senpai" si "Sensei" sunt niste termeni cu care te adresezi celor mai avansati in grad. de exemplu in karate exista un singur sensei si pot fi mai multi senpai. Senseiul este cel mai mare in grad, iar senpaii sunt un fel de ajutoare. Euam fost la karate si asta stiu ca inseamna.

| cosminprepelita a răspuns:

Senpai este sufixul adaugat la sfarsitul numelui unei persoane pe care o respecti, probabil

| OctavianGabriel a răspuns:

Senpai este numit cel mai bun elev al lui Sensei. Sensei este conducătorul dojo-ului (sălii de antrenament) si mentorul elevilor. Senpai-ul va fi următorul mentor sisi cond7catorul sălii. Eu practic karate de 8 ani si vreau si imi doresc sa fiu Senpai, apoi Sensei. Sper că te-am ajutat.

| DinozaurulPrietenos2017 a răspuns:

Cuvantul,, senpai'' insemna sensei in japoneza si este un termen de politete adresat celor mai mari decat tine si mai invarsta...

| Dragomir_Barbu_1990 a răspuns:

Antrenorul de Karate sn "Senpai" si antrenorul antrenorului e "sensei"... depinde de centura ( adica exista centura neagra du un dan, doi dani, etc )