| 12437809 a întrebat:

Ce parere aveti de acest program este bun? Vreau sa ma axez pe brate si piept mai mult
Luni: Piept abdomen
Marti:Biceps triceps
Miercuri: picioare umeri
Joi:spate trapez
Vineri: biceps triceps

2 răspunsuri:
| AlexandruInu a răspuns:

OOO e cam mult nu crezi? adica 5 zile de sala si 2 zile de pauza hmmm nu prea e bine. Ai zis ca vrei sa te axezi pe brate si piept, pieptul se dezvolta destul de greu. Daca te axezi pe brate si piept, lucreaza picioarele o data la 2 saptamani, dar sa ai un antrenament de scurta durata si intensitate mare. In timpul in care faci pauza atunci muschii se refac si se dezvolta, gandeste-te la alt program. Uite, programul meu de sala vine cam asa:
1. Piept umeri
2. Spate triceps
3. Picioare biceps.
La spate mai adaug si cateva exercitii de trapez, iar la finalul tuturol exercitiilor care le vezi acolo lucrez si abdomenul. Eu fac doar 3 zile pentru ca am scoala si activitati scolare. Uneori fac 4 zile pe saptamana. Ai putea sa mergi o zi da o zi pauza sau 3 zile da o zi pauza sau 2 da una pauza gandeste-te.

| HTH a răspuns:

Singura cale (zic eu) prin care te poti "axa" pe brate si piept, este aceea de a te stradui sa faci un antrenament mai intens in zilele cand le faci. Daca pui de doua ori pe saptamana biceps-triceps, nu inseamna ca o sa ai crestere dubla. Muschiul creste cand se odihneste. Fa un antrenament normal, si trage mai tare cand e vorba de brate si piept, atata tot. Iti doresc succes si sper ca te-am ajutat!