| Geminyyy a întrebat:

Ce parere aveti despre antrenamentele de tip Bodyweight si Caliestehnics? Cresti in masa?

Răspuns Câştigător
| Geminyyy explică:

Misto atunci. Organizeaza antrenamentul pe tipuri de miscari: tras, impins, picioare

Zi de tras (spate, biceps, deltoid posterior): muscle-up, tractiuni (cel putin 3-4 tipuri, inclusiv cu deplasare de la un brat la altul), plank (daca poti)

Zi de impins (piept, triceps, deltoid anterior): flotari intr-o mana + alte tipuri de flotari (cu saritura, spider, cand cobori la o mana si apoi la cealalta), flotari la paralele si dips daca poti

Zi de picioare: genuflexiuni normale, cu saritura, intr-un picior (atentie la genunchi, o sa-l fortezi destul de mult), fandari, ridicari pe varfuri cu greutate (si genuflexiuni cu greutate daca poti).

10 răspunsuri:
| Gabriel2424 a răspuns:

Normal ca poti cu o alimentatie buna si un antrenament corespunzator.

| Cristian8464 a răspuns:

Da, încearcă să faci 5 tracțiuni într-o mână și 5 flotări într-o mână cu picioarele lipite și după spune că nu poți creste in masa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristian8464):

Fara o alimentatie bogata in proteine nu cresti in masa nici dupa o gramada de flotari intr-o mana.

| Geminyyy explică (pentru Cosmin86):

Ceva idei de alimentatie si antrenament? happy

| Geminyyy explică (pentru Cosmin86):

Ceva idei de alimentatie si antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Geminyyy):

1. Antrenament: ce echipament ai? Ai un parc cu paralele, bari de tractiuni cu mai multe prize? Adica ai parc special de calistenice?

2. Alimentatie: proteine+carbohidrati la fiecare din cele 4-5 mese zilnice (nu 2-3 mese cat mananca oamenii normali).

Proteine: carne, peste, branza, oua, nuci/migdale/caju
Carbohidrati: cartofi, orez, paste, mazare, fasole
Grasimi sanatoase: ulei de masline, migdale/nuci, masline, somon(sau alt peste oceanic), avocado

Pe scurt ar cam trebui sa bagi 3-4 fripturi pe zi + orez/cartofi/paste la fiecare.

| Cristian8464 a răspuns (pentru Geminyyy):

Ești începător?

| Geminyyy explică (pentru Cristian8464):

Sa zicem happy

| Geminyyy explică (pentru Cosmin86):

Nu am parc,dar am am bara de tractiuni, paralele, push-up bar, weight vest, imi pot achizitioana si greutati sa atasez la centura happy

| Cristian8464 a răspuns (pentru Geminyyy):

Pai, poți face 3 seturi de genuflexiuni, 3 seturi de rows, 3 seturi de flotări, și poți face și 3 seturi de plank?

| Geminyyy explică (pentru Geminyyy):

Misto atunci. Organizeaza antrenamentul pe tipuri de miscari: tras, impins, picioare

Zi de tras (spate, biceps, deltoid posterior): muscle-up, tractiuni (cel putin 3-4 tipuri, inclusiv cu deplasare de la un brat la altul), plank (daca poti)

Zi de impins (piept, triceps, deltoid anterior): flotari intr-o mana + alte tipuri de flotari (cu saritura, spider, cand cobori la o mana si apoi la cealalta), flotari la paralele si dips daca poti

Zi de picioare: genuflexiuni normale, cu saritura, intr-un picior (atentie la genunchi, o sa-l fortezi destul de mult), fandari, ridicari pe varfuri cu greutate (si genuflexiuni cu greutate daca poti).