| aXy99 a întrebat:

Ce parere aveti despre antrenamentul FST-7?

https://shopbuilder.ro/......mpia-a5179

Are vreun rost sa il faci daca esti natural?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu spun ca merita incercat acest program

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare ok.

Ca natural raspunzi mai bine la o frecventa mare, volum mare, cel mai bine.

| aXy99 explică (pentru anonim_4396):

Pai acest program pe asta se bazeaza: volum mare.

| cristiww a răspuns:

Mai repede as incerca HIT al lui Mentzer si Dorian Yates (de fapt am si incercat acum ceva ani, o zi antrenament, o zi pauza, am prins cea mai buna forma din cate am avut vreodata si am avut cele mai bune maximale). Se apropie foarte bine de ce zic unele studii (pe atunci nu stiam asta), ca trebuie sa mergi pana la epuizare (intensitate maxima).

Dar nici FST nu e de aruncat, imi place ideea, am vazut cateva clipuri. Cam tot la epuizare se ajunge. Eu cred ca domnul asta Hany Rambod, vrea sa faca si el un ban cinstit, doar a reinventat apa calda.
Si mai cred ca nu exista antrenament pentru naturali si altele mai speciale pentru dopati, totul tine de recuperare. Daca nu poti sa te recuperezi o vei simti, atunci mai reduci din volum, faci pauza si de 2 zile daca e nevoie si poti face orice antrenament doresti.
Eu zic ca merita sa il incerci dar cred ca trebuie sa fii deja intr-o forma fizica de exceptie si sa ai ceva ani de antrenamente ca sa scoti maximul posibil din treaba asta. Altfel, PPL sau fullbody dau oricum rezultate bune.
Eu nu as incepe acest program daca nu as arata cam cum arata acum Bogdan Soro de exemplu sau Casian.

| aXy99 explică (pentru cristiww):

Nu era de incercat acum, momentan cresc bine (cel putin in forta) cu bro-split. Voi trece la repetari mai multe si pauze mai scurte peste cateva luni, iar daca vad ca stagnez, ii dau o sansa si antrenamentului asta. Sau revin la antrenamente de forta. (nu forta de genul 1-2 reps, ci primul/primele exercitii 3-8 reps).

Vazusem videoclipul asta mai demult si am tins sa ii dau dreptate, toti participantii la mr. olympia fac cu greutati relativ mici si repetari multe, pauza scurte. Tu nu crezi ca-i asa?
https://www.youtube.com/watch?v=SMq9ohBBEqE

| cristiww a răspuns (pentru aXy99):

La aia care folosesc substante merge si asa (cresc oricum), doar cu antrenament de pompare, repetari multe, pauze scurte etc dar merge si antrenament clasic ( vezi Coleman are vreo 5 filme, Cutler vezi toate filmele lui, Levrone, Flex, Nasser 3 filme are, Shawn Ray, Dennis James face omul impins cu 230 sau 240 etc). Ei oricum cand si-au format o fundatie au facut antrenament clasic nu de pompare, toti au facut asta, vezi clipuri mai vechi de la inceputurile lor, toti bagau indreptari cu greutati enorme, impins cu greutati mari 180-200 etc.
Referitor la pompare, greutati mici etc eu sunt total de acord cu Alphabodies https://www.youtube.com/watch?v=vfXcFNFYjb8&t=314s

| aXy99 explică (pentru cristiww):

Si eu sunt de acord cu el, de aceea eram si sceptic cu acest antrenament care se axeaza in principal pe pompare. Ma gandesc ca la nivelul culturistilor profesionisti unde au ajuns la limita genetica sau foarte aproape de ea, e nevoei de ceva diferit pentru a declansa hipertrofia musculara. Citisem ca se poate produce prin 3 moduri. Nu mai stiu exact denumirile, dar incarcarea progresiva e principala metoda si cea mai sigura. Din cand in cand niste superseturi, dropseturi, repetari excentrice etc.