| alexionut45 a întrebat:

Ce parere aveti despre bautul laptelui imediat dupa antrenament..este benefic ca o sursa de proteine pentru masa musculara?

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

3g/100 ml. tie iti trebuie cam 35-40g. laptele are absorbtie lenta, tie iti trebuie rapida. ma rog, e bun daca nu ai altceva. decat nimic e mult mai bun

| Darius392 a răspuns:

Imediat dupa antrenament, nu ar trebui sa bei nimic, dar nu o sa se intample nimic daca bei lapte.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Darius392):

Niciodata. cand ai corpul epuizat si deshidratat Doamne Fereste sa bei apa. cum adica, vrei sa hidratezi muschii? nunu, lasa-i sa gafaie dupa lichid ca te faci cat era Arnold inainte sa se apuce de sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Darius392):

Ba da, imediat dupa antrenament ai nevoie de proteine cu absorbtie rapida ( stii, fereastra anabolica de 30 de minute ), dar laptele are absorbtie lenta din pacate, asa ca NU.

Cati ani de sala ai de spui ca nu ar trebui sa bei nimic?

| florynmondialul a răspuns:

Laptele e bun seara pentru ca e o proteina cu eliberare lenta! dupa antrenament cel mai indicat ar fi zerul pentru ca se absoarbe mai rapid!

| Boitor_Seby_1998 a răspuns:

Inainte dupa antrenament, e bine sa mananci ceva fruct sau leguma gen morcov, portocala...iar dupa antrenament e bine o cana de lapte. Funda big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Boitor_Seby_1998):

Alt copil mic care isi da si el cu parerea.

daca nu stii NIMIC, nu mai comenta!