| Deead4 a întrebat:

Ce parere aveti despre IsoSoy de la pro nutrition? www.pronutrition.ro/iso-soy/ Tin sa mentionez ca sunt fata si am 17 ani neimpliniti si am o greutate normala. Merg la aerobic in general la orele in care se lucreaza masa musculara. Am facut si la aparate, ma gandesc de luna viitoare sa combin fitness-ul cu orele de aerobic. As vrea sa merg pe o dieta mai vegan, sa tai dai carbo si cum nu ma inteleg deloc bine cu carnea, ma gandeam sa imi mai iau proteinele si din aceste shake-uri.
As vrea sa incep sa beau shake-uri proteice, si de ce nu sa folosesc pudra aceasta si in mancaruri ( am gasit o groaza de retete pe internet ) Scopul meu e sa mai ard dn grasimi si sa imi dezvolt masa musculara, sa am un corp tonifiat. Sunt bune aceste proteine? Macar de inceput. Nu vreau sa ma umflu. Am observat ca contin si L-carnitina. Le-a incercat cineva? Multumesc anticipat :)

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Proteina se foloseste ca supiment pentru hipertrofie musculara, ceea ce tu nu urmaresti. nu poti inlocui carnea cu nimic. singura chestie cu proteina completa de pe lumea asta. regimul vegan e o porcarie. pe termen lung, lipsa aminoacizilor esential iti va da probleme de sanatate, si suplimentele nu acopera aceasta lipsa. de aceea sunt numite suplimente si nu inlocuitoare...

| Goldenboy97 a răspuns:

Ma, nu stiu daca este cea mai buna alegere soia. Daca vei sa mergi pe ceva vegetal mai bine cumperi pudra proteica din canepa.
Link: http://www.megaproteine.ro/Proteine/Canah-Pudra-Proteica-de-Canepa/
Poti merge si pe soia tinand cont ca esti fata, eu ti-am dat o alternativa mai buna. Alegerea este a ta.

| Deead4 explică (pentru Goldenboy97):

Multumesc frumos pentru raspuns si alternativa happy cred ca am sa incerc totusi cu soia, daca nu sunt multumita am sa ma uit si peste cele de canepa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deead4):

Soia e nociva pentru sanatate deoarece acum se gaseste doar modificata genetic.

Ia ce ti-a dat el din canepa sau mai poti lua din zer...

De fapt poti lua cam orice in afara de soia si de "beef".