| enonimox a întrebat:

Ce proteine, aminoacizi, creatina, etc. imi recomandati? multumesc ceva ce nu contine carbohidranti

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. Concentrat proteic ( whey gold de la ON sau elite whey de la dymatize )

2. six star elite creatine ( de la six star nutrition )

| enonimox explică (pentru Cosmin86):

Cosmin da tu de unde sti atatea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru enonimox):

Sunt pasionat de asta.

Si ca sa obtin rezultate natural, a trebuit intai sa inteleg cum functioneaza corpul uman

| enonimox explică (pentru Cosmin86):

Ai bagat ceva in tine pana acum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru enonimox):

Concentrat proteic, oxid nitric, creatina, vitamine & minerale, enzime

De 6 luni nu mai folosesc, dar mananc mult, 5-6 mese pe zi

| enonimox explică (pentru Cosmin86):

Si din ce ai luat care a functionat cel mai bine (eu am luat aminoacizi nitron, proteina iso soy, creatina monohidrata prolab si proteina whey gold de cacao) dar ce imi recomanzi sa iau acum ca stie ce am luat pana acum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru enonimox):

No-explode de la BSN -> numarul 1 de departe

apoi, in ordinea asta :
- six star elite creatine
- whey gold sau dymatize elite whey ( sunt cam la fel )

Atat. De al restul nu simt nimic.

28 răspunsuri:
| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Pentru ce anume?

| enonimox explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Culturism. se pare ca nu prea stiti

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru enonimox):

Daca vrei sa te umfli nu te pot ajuta. Concentratele proteice la galeata sunt pentru cine face de 2 ori pe zi antrenamente.ai grija cu apa alimentatia si odihna

| enonimox explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Si de unde se iau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Serios? concentratele proteice sunt pentru cine face antrenamente de 2 ori pe zi?

daca esti COMPLET PARALELA si nu stii NIMIC, de ce comentezi?

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

Ptr ca baietii cu care fac judo au consumat si apropo sunt consultant in sannatate, ai nevoie de macar un antrenament pe zi. Creatinina ca.i spune si numele ajuta la retentia de apa in.
mus h.si luareain greutate. Nu se explica nimic ca te ajta sa iti mentii sanatate si iti da mai multa forta. Proteina nu este suta la suta vegetala de.asta iti trebuie sport intens altfel se depune sub forma de colesterol si saugrasime.o zi buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Cand faci forta si masa musculara, 3-4 antrenamente / saptamana sunt suficinete, nu trebuie "pe zi", muschii se dezvolta in zilele de pauza.

E aproape imposibil anatomic ca o proteina sa se depuna sub forma de grasi me. Stiu din experienta.

"Proteina nu este suta la suta vegetala", de fapt proteinele bune nu sunt DELOC vegetale, daca vrei cu profil complet de aminoacizi.

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbeam de cele din origine animala. acestea se absorb doar 30% deci nu sunt complete, cea din soia este cea mai completa.ideea e ca peste 50% din alimentatie sa fie de origine vegetala si cat se poate de ``viu``. Daca faci foarte mult sport, da ai dreptate, e aproape``imposibil`` dar ficatul are totusi de suferit.si aici nu vorbesc doar de prafuri la galeata ci si felul in care este gatita mancarea de zi cu zi. degeaba are ceva bun daca nu are si restul ok.numai bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Singurele proteine complete sunt cele animale

o proteina animala are 20 de aminoacizi

proteina din soia are 16

20 > 16, nu?

ia pune mana si citeste, cati aminoacizi are proteina din soia si cati are o proteina animala, si apoi imi spui care e completa sau nu

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

30% din proteina animala reusesti sa asimilezi, consum de carne pe termen lung= moarte prematura. nu am nevoie sa ma inveti tu, deocamdata eu ma instruiesc cu Louis Ignarro, Luigi Gratton, David Heber. Unul din ei nu a luat premiul NOBEL degeaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Ok, arata-mi unde zice ca se asimileaza doar 30 % din proteina animala

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate scrie pe net, eu nu m-am uitat, ti-am zis cu cine ma instruiesc.cand esti tanar nu e o problema asa de mare carnea, doar ca se reflecta spre 35 de ani incolo.ideea e sa nu fie full carne toata ziua si mai ales sa nu o arzi.mai e si ficatul unde apar probleme cu grasimile si proteinele animale.si eu mananc carne, mai rar ca nu sunt eu cu carnea, branza, lapte oua dar in ziua aia nu stau toata ziua la calculator.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Persoanele cu care te instruiesti daca sunt asa celebre, probabil publica o gramada de articole, arata-mi UNDE scrie asta in articolele lor, ca eu citesc zeci de articole de nutritie in fiecare saptamana si nu am vazut asa ceva.

Si aici e vorba clar de BODYBUILDING ( culturism pe romaneste ), unde e cu totul alta alimentatie decat stii tu ( pentru un bodybuilder 50 de oua intr-o saptamana nu e mult, fata de un om normal care mananca 6 maxim )

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

Neata, esti matinal! si arnold s. manca oua dar fara galbenus, exact de ce iti ziceam mai sus. am si eu un mr. bodybuilding in casa. cauta numele lor o sa gasesti destule.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Am cautat toata seara, nu am gasit NICAIERI faza cu 30 %

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.idmclub.ro/articol.php
eu am gasit din prima, mai sunt astfel de site-uri. 30% se refera la faptul ca doar 30 de grame de proteina se asimileaza. acum nu lua tot mot-a mot ca poate nu tot ce scrie e chiar adevarat pe internet.eu iau sfaturi de la cineva care stie cu adevarat, nu tot timpul de pe internet cu privire la sanatate. numai bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Tu ai zis 30 % din ce mananci, deci eu daca mananc 10 grame => se asimileaza 3 grame.

30 de grame NU inseamna 30 % happy

Si acolo la alea 30 gr se refera la proteine in general, nu la cele animale.

Deci, ce-am invatat din discutiile astea :

- proteinele animale sunt NET SUPERIOARE celor vegetale, sunt singurele complete ( chiar acolo scrie : " Proteine animale complete sau excelente pentru comoditate si rezultate pulberi proteice de cea mai buna calitate")

- absorbtia e la fel ( indiferent daca e proteina animala sau vegetala ), chestia cu 30 % inseamna de fapt 30 de grame la o masa

Deci, ce-ai zis tu "orbeam de cele din origine animala. acestea se absorb doar 30% deci nu sunt complete, cea din soia este cea mai completa.", este 100 % FALS, acum ai destule argumente

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, fa ce vrei md donalds kfc sunt pline cu carne! nu trebuie sa vii cu argumente faci ce vrei, nu castig nimic daca ne tot contrazicem. cum am mai zis fastfoodurile sunt pline cu carne, deci ce mai astepti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Pe langa carne au ft multe uleiuri si alte porcarii, eu vorbesc de carne macra, naturala ( de tara, daca se poate )

Si vezi ca soia ta e foarte daunatoare pentru sanatate, 90 % din soia e modificata genetic si plina de estrogeni ( dar probabil stiai deja astea )

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

In fine, ce explic eu si ce intelegi tu, tu intelegi ca promovez fast food

dar la ce sa ma astept de la o redusa mintal care in loc de 30 de gr vede 30 %

| enonimox explică (pentru Cosmin86):

Bravo cosmine laughing

| enonimox explică (pentru Cosmin86):

Zi ca ea, fa ca tine.