| AmazingONEx a întrebat:

Ce proteine imi recomandati ca sa pun masa musculara rapid, sau alte suplimente

Răspuns Câştigător
| Moron a răspuns:

Eu intr-un an jumate de sala, am pus aprox 10 kg muschi.
Adica de la 62kg am ajuns la 72kg, procentul de grasime a ramas la fel, sau putin mai mic.
Fiecare e diferit si se dezvolta in alt ritm. Ca sa observi progresul cel mai bine faci niste poze acum si le compari cu altele peste 2-3 luni.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca un om poate pune kg de masa musculara in doar cateva luni, dar fiecare se poate minte cum doreste

| Moron a răspuns (pentru RAY):

Intr-un an jumate de sala am pus 10kg. Am un cantar care imi arata procentul de grasime corporala, de-a lungul timpului a variatiar, dar acum este aprox la fel cum era cand m-am apucat.

| RAY a răspuns (pentru Moron):

Sincer nu cred in aceste cantare

| Moron a răspuns (pentru RAY):

Nici eu, dar e singura metoda prin care pot sa aproximez, in afara de a imi da cu parerea dupa ochi cat % am

| Violleta2022 a răspuns:

Proteina organica, cea animala, care cea mai sanataosa: carnea de pui, curcan, vita, porc, peste si oua!

| aXy99 a răspuns:

Daca ai impresia ca prafurile acelea cu proteine chiar te ajuta considerabil, te inseli. Puneti la punct antrenamentul si alimentatia (de odihna nu mai zic, dar aici e cel mai usor). Fii in surplus caloric (cu 10-15% mai mult decat kcal pentru mentinere) si consuma 2g/kg de proteine ZILNIC. Daca nu reusesti sa iti iei proteinele poti lua o pudra proteica, nu prea are importanta care. Ai putea incerca si creatina (cate 5g pe zi, dar nu functioneaza la fel de bine la toata lumea).

| Moron a răspuns:

Ca suplimente te va ajuta Whey Protein.
Cu un shake obtii aprox 40g proteina, ajuta mult daca iti este greu sa iti iei aportul de proteina din carne si alte alimente.
Rapid nu exista. Cresterea musculara este un proces de lunga durata.

| AmazingONEx explică (pentru Moron):

Dar cam incat timp vor fi vizibile schimbarile destul de bine?

| aXy99 a răspuns (pentru Moron):

Ai pus cam putin. Depinde si cat de corect te antrenezi si mananci.

| Moron a răspuns (pentru aXy99):

Da, nu e mult intr-adevar. Antrenamentul era ok mergeam 4 zile pe sapt. In mare parte alimentatia a fost problema. In ultimul timp am inceput sa mananc mai calumea.
Ideea e ca tot ce trebuie sa faci e sa te tii de sala, o sa fie si momente bune si rele. Inveti pe parcurs cum trebuie sa mananci si cum sa te antrenezi.

| RAY a răspuns (pentru Moron):

De unde stii ca nu a crescut procentajul de grasime? 10 kg de masa musculara este foarte mult

| Moron a răspuns (pentru AmazingONEx):

Eu intr-un an jumate de sala, am pus aprox 10 kg muschi.
Adica de la 62kg am ajuns la 72kg, procentul de grasime a ramas la fel, sau putin mai mic.
Fiecare e diferit si se dezvolta in alt ritm. Ca sa observi progresul cel mai bine faci niste poze acum si le compari cu altele peste 2-3 luni.