| Sorin_Deiac_1986 a întrebat:

Ce rezultat ar trebui sa am la 2 luni de sala

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta nu se poate afla, e pur simplu o fantezie sa afirmi ceva,conteaza alimentatia, genetica, sportul, cum raspunde organismul la efort, sunt multe de spus, eu recomand sa facem o analiza de testosteron si estrogen, testosteronul conteaza mult cand facem culturism

| N0xEterniS a răspuns:

Hai sa iau in considerare faptul ca esti incepator, ca ai luat timp de 2 luni proteine si creatina, ca ai mancat minim 3 mese pe zi, ca ai dormit 8 ore pe noapte si ca ai avut un program adecvat la sala. Ar trebui sa se vada ceva masa si ar trebui sa se cunoasca forta un procent mai mare decat la masa. Daca faceai cu 16 la biceps, ar trebui sa poti face cu 18, ba chiar si cu 20.
Dar, mai intervin si genele. Stii chestia cu ectomorph, mesomorph, depinde si de asta.

| aXy99 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Alea nu sunt chiar gene. Poti sa ai anumite grupe de muschi dezvoltati, alte grupe slab dezvoltate, poti sa ai anumite forme la muschi (gen muschii pronatori si supinatori ai antebratului pot fi scurti, la fel si cu bicepsul brahial, poate sa nu aiba o forma prea estetica). Ectomorf, mezomorf, endomorf nu sunt niste lucruri stricte, batute in cuie, fiecare organism e diferit, tipurile somatice sunt mai mult orientative.
PS: Daca ai o alimentatie echilibrata, nu ai nevoie de astfel de suplimente, mai ales ca incepator.