| uchihasasuke09 a întrebat:

Ce se intampla daca iau https://proteinhouse.ro/......mass-7-kg, timp de o luna daca am 1.81m, 74kg si procentul de grasime intre 13-15%? Se merita sa iau gainer sau nu?

Răspuns Câştigător
| cristiww a răspuns:

Totul depinde de surplusul caloric. Daca mananci multe kcal, te vei ingrasa. Trebuie sa mananci putin peste numarul de kcal de mentinere. Nu stii ce-i ala? Testeaza. Calculeaza-ti kcal pe care le mananci intr-o saptamana sau doua si creste/scade treptat nr. de kcal consumate pe zi. Exista si calculatoare online.

23 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

1. A merita nu e verb reflexiv.
2. Merita doar daca nu esti in stare sa mananci suficient. Adica sa fi intr-un mic surplus caloric.
3. Daca ai nevoie de mai multe proteine, dar consumi suficiente kcal, ia o pudra proteica.

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Ma refeream daca are rost sa iau gainer, te poti ingrasa intr-o luna tare de la el?

| uchihasasuke09 explică (pentru cristiww):

Ba da stiu, deci in concluzie nu are rost sa iau gainer la kg mele

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Pai nu mananci suficient? Daca nu, atunci ia. Dar ia unul de calitate, fara zahar.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Sau ia niste unt de arahide. 100g unt de arahide si o banana sunt ~ 700 kcal.

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Despre acela ce parere ai, si mananc suficient.Eram curios doar daca ma pot ingrasa f tare de la un gainer intr-o luna avand in vedere ca mananc 4-5 mese pe zi dar nu toate bogate in proteine.

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Daca sunt bogate in kcal si nu in proteine, atunci te vei ingrasa de la gainer. Ia o pudra proteica (concentrat, izolat proteic etc.). Are putine kcal si multe proteine.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Ai pus un space pe la mijloc, nu stiam de ce nu merge link-ul laughing
Nu am de unde stii daca e bun, are multi carbohidrati, dar nu stiu daca sunt simpli sau complecsi. Are o tona de kcal, mai bine iei o pudra proteica daca zici ca mananci mult.

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Oricum acum iau pudra proteica si asa o sa fac in continuare, mersi mult ca ai raspuns, daca tot esti aici nu ma poti ajuta te rog cu ceva supliment pentru oase si articulatii pentru ca le simt prea tare desi sunt doar la al treilea antrenament.

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Daca poti raspunde si la celelalte intrebari ale mele.

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Incalzeste-te bine inainte de antrenament. Nu exagera cu greutatile, calitate>cantitate. Executa corect miscarile. Nu stiu sa existe suplimente pentru articulatii. Vezi la farmacie. Consuma lapte (sau alte lactate) pentru calciu, are biodisponibilitate mare.

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Am uitat sa apas Raspunde dupa ce am scris comentariul laughing

| cristiww a răspuns (pentru aXy99):

Unii zic ca Animal Flex ar fi bun, doar preventiv

| aXy99 a răspuns (pentru cristiww):

Sunt si niste steroizi care ajuta la intarirea articulatiilor, dar nu-ti recomand asa ceva fara prescriptie medicala.

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Nu vreau sa iau steroizi deoarece sunt ilegali + ca te distrug tare orice ai face deci o sa ma descurc eu cumva, cred ca imi iau un supliment cu calciu de la farmacie.

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Nu e chiar asa. Eu am spus sa iei in scop farmaceutic cu prescriptie medicala, nu sa abuzezi de ei sa te faci mare laughing

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Oricum ai lua se stie ca steroizi fac rau cel mai mult fiind afectat ficatul si rinichii.Aceia trebuie luati cu prescriptie medicala doar in cazuri foarte grave si chiar si asa te pot distruge.

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Nu prea ai habar despre ce vorbesti, despre ce efecte au, cum actioneaza, despre ce doze vorbim, dar hai s-o lasam asa. Niste doze fiziologice nu iti fac rau, nici nu au efecte adverse.

| uchihasasuke09 explică (pentru aXy99):

Si atunci de ce sunt ilegali? De ce au fost multi culturisti care au murit de la ei?

| aXy99 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Sunt legali. Despre ce naiba vorbesc eu? Despre doze prescrise de MEDIC.
Daca ii iei pentru consum propriu fara prescriptie medicala sunt ilegali.
Care culturisti? Arnold Schwarzenegger are 71 de ani, a luat doze mari de steroizi aproape taota viata si vad c-o duce bine.

Cei care au murit faceau abuz. Luau doze exagerat de mari plus insulina, hormoni de crestere si cine stie ce alte nebunii. Pe termen lung te afecteaza, mai ales daca folosesti cantitati mari. Daca tu te duci la medic si iti prescrie niste doze fiziologice NU vei patii nimic. Si va fi legal.
Eu nu ti-am zis sa iei de capul tau, am zis ca se mai prescrie steroizi si pentru astfel de probleme.

| cristiww a răspuns (pentru aXy99):

Nu prea gasesti la noi in farmacii steroizi (am vorbit cu om care lucreaza la depozit de medicamente pe masina de distributie). Erau odata (romanesti) si se dadeau aproape ca si aspirina, una din 3 farmacii iti dadea. In spitale sunt. Si nici medici care sa iti prescrie steroizi nu gasesti. In alte tari e altfel.

| aXy99 a răspuns (pentru cristiww):

Sunt sigur ca gasesti, depinde de problema. Daca testiculele tale nu produc testesteron ce iti prescrei medicul? Testosteron!

Am auzit si eu ca inainte se vindea naposim (danabol pastile) fara prescriptie medicala.

| cristiww a răspuns (pentru aXy99):

Am cautat eu intr-o vreme, nu gasesti decat prostii gen Nebido sau pe baza de geluri (si nici alea). ii doare fix in **** daca nu produci tu testosteron. Viagra si gata.

Da, inainte se gasea Naposim (ala veritabil, nu imitatii facute de moldoveni prin subsoluri de bloc). Se gasea si Decanofort si in functie de figura ta iti dadea sau nu farmacista fara reteta. Nu dadea la toti copiii idioti care cereau.

| cristiww a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Totul depinde de surplusul caloric. Daca mananci multe kcal, te vei ingrasa. Trebuie sa mananci putin peste numarul de kcal de mentinere. Nu stii ce-i ala? Testeaza. Calculeaza-ti kcal pe care le mananci intr-o saptamana sau doua si creste/scade treptat nr. de kcal consumate pe zi. Exista si calculatoare online.