| Andreea482 a întrebat:

Ce se întâmplă după ce faci 200 de abdomene într-o zi?

21 răspunsuri:
| IQ156 a răspuns:

Mai faci inca 200. Continua sa le faci si peste 6 luni o sa vezi rezultatele muncii tale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IQ156):

Ce rezultate cu prostia asta de antrenament? abdomenele sunt cele mai ineficiente exercitii...

| IQ156 a răspuns:

Mai faci inca 200 si peste 6 luni o sa vezi rezultate.

| RAY a răspuns:

Isi strici coloana, ala nu e sport, cardio inseamna sa faci exercitii sa simti ca faci sport, daca bagi un program de asta de 30 de minute pe zi o sa vezi diferenta http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/......ii%20acasa

| LoveSleep a răspuns:

Faci hernie de disc.

| Sn4k3 a răspuns:

Arzi cateva calorii, lucrezi abdomenul, devii mai in forma, faci febra musculara daca sunt prea multe pentru tine.

| aXy99 a răspuns:

Ai putea sa faci crunch-uri dupa ce te obisnuiesti cu abdomenele, sunt mai dificile. Sunt multe antrenamente pentru abdomen pe internet, incearca-le. Nu trebuie sa faci neaparat zilnic, poti faci de 3 ori pe saptamana.

| HadesSs a răspuns:

Eu zic intai sa reusesti sa faci 200 corecte si apoi mai vorbim laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Febra dar nu te speria, dupa o pauza vei vedea ca nici nu te va mai gadila daca faci din nou atatea.

| Iunix a răspuns:

Din experiență personală :
- în prima zi am făcut 50 de abdomene
- în a doua zi 80 de abdomene
- în a treia zi 120 de abdomene
- în a patra zi 180 de abdomene
- în a cincia zi 2014
abdomene.

Rezultat : nicio diferență vizibilă, doar că mi-a crescut mult rezistența muşchilor abdominali la efort.
După, din păcate m-am lăsat, m-am plictisit. Vezi, nu e ca un joc în aer liber în care să te distrezi şi să ajungi să practici acel sport ani de zile fără să-ți dai seama. Ăsta e motivul pentru care mulți renunță la sală, nu neapărat de lene.
Febră musculară nu am făcut decât foarte puțin (mă durea abdomenul doar dacă mă ridicam din pat, dar foarte puțin, nu a fost nicio problemă ) în primele zile. Mult mai nasol a fost când am pedalat dintr-o dată fără nicio pregătire 29 de km. Seara mă dureau picioarele de ziceai că mor. Nu mă dureau când mergeam, mă dureau când stăteam jos sau în pat. Mi-a trecut în mai puțin de 24 de ore, după un duş cald şi după rece pe picioare durerea a dispărut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunix):

De ce zilnic? Abdomenul se lucreaza de 1-2 ori pe saptamana, ca orice alt muschi.

| Iunix a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ştiam asta. Păi şi nu ai rezultate mai bune şi mai rapide dacă faci pe fiecare zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunix):

Evident ca nu, e o greseala tipica a incepatorilor. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, NU cand ii antrenezi.

La antrenament produci micro-rupturi de fibre, care in zilele de pauza se refac cu proteinele din alimentatie si atunci se dezvolta.

Vezi ORICE site de fitness/bodybuilding.

In sportul asta mai des NU inseamna mai bine. De-aia 90% din cei care fac sala esueaza grav.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Abdomenul poate fi antrenat zilnic. De fapt, oricum il antrenezi zilnic la sala, aproape orice ai face, soliciti abdomenul. Se recupereaza mai repede decat alti muschi. La inceput (cand aveam timp) il antrenam si eu zilnic (sau aproape zilnic 5/7 zile) si am vazut rezultate dupa o cateva saptamani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Eu am vazut destui oameni cu patarele (oameni la 80-90 kg, nu slabanogi, ca aia au toti) care nu-si antreneaza niciodata abdomenul, tocmai pentru ca participa la antrenamentul celorlalte grupe.

P.s.: nu se reface mai repede, e facut din EXACT aceleasi fibre ca orice alt muschi, nu are fibre speciale.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e chiar asa. Evident ca poti sa ai patratele fara sa iti antrenezi abdomenul si eu mi le-am pastrat la 83 kg intr-o oarecare masura, chiar daca nu il antrenam deloc. Tocmai pentru ca e folosit la majoritatea exercitiilor de la sala, chiar si la activitati/miscari extrasportive, e obisnuit sa fie "muncit". Se reface mai repede.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Iunix):

In a 5-a zi era deja anul 2014!? bun-bun. laughing laughing laughing

| Anon31241212 a răspuns:

Faci febra musculara si doare ca naiba. Nu faci ca prin minune patratele laughing) Ca sa ii dai o forma abdomenului trebuie sa faci zilnic mult timp.

| DorelExpertu a răspuns:

Se intampla ca o sa te incurci la numaratoare undeva.

| tal4556 a răspuns:

Intinde-te, raceste-ti abdominalii cateva minute ca ziua urmatoare sa poti merge normal

| Anonym27 a răspuns:

Arzi câteva calorii, lucrezi abdomenul și faci febră musculară dar nu este mare treabă dacă îți umpli cada cu apa și pui sare de mare și stai in apa vreo 15 min. O sa îți treacă știu din proprie experiență și eu făceam foarte des febră musculară din cauză că jucăm fotbal.