| AnastasiaK a întrebat:

Ce sportiv/ă (sportivi/e) va place (plac) in mod deosebit si de ce? big grin

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Ronaldinho,pentru caracterul lui : energic, prietenos, amuzant si simpatic.Plus ca prin 2000-2005 orice puști chiar daca nu era fan al sportului, dupa ce auzea de Ronaldinho si vedea de ce e in stare avea automat o pasiune pentru fotbal.
Lance Armstrong, chiar daca a luat substantele alea ca oricum toti foloseau dar se ascundeau, a castigat de 7 ori Turul Frantei si a invins cancerul.
Hagi, foarte greu de egalat, speranta Romaniei, regele fotbalului.

Locul 1 este rezervat Nadiei Comaneci.
La doar 15 ani, a pus Romania pe harta si a avut realizari la care multi nici nu visau, a sacrificat enorm sa ajunga sus si a reusit sa obtina primul 10 in istoria olimpiadelor de gimnastica, fara cuvinte, a scris istorie la Montreal in 76'.

36 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In trecut cand eram microbist imi placeau marii jucatori de fotbal de atunci: Zinedine Zidane,Fabien Barthez,Ronaldo (originalul brazilian nu C. Ronaldo!), Roberto Carlos si multi altii

Apoi am inceput sa urmaresc kickbox si de aici au fost unii care mi-au placut : Peter Aerts,Remy Bonjasky,Freddy Kemayo,Dževad Poturak,Mighty Mo,Stefan Leko,Michael McDonald,Carter Williams,Jérôme Le Banner.

Dupa a inceput sa imi placa mai mult boxul iar cei pe care i-am urmarit cu interes mereu au fost mai mereu cei de la categoria grea sau imediat urmatoarea de sub ea : Rocky Marciano, Cassius Clay,Joe Frazier,George Foreman,Mike Tyson,Lennox Lewis, Vitali Klitschko, Roy Jones Jr., David Haye, Anthony Joshua.

Mai exista si alte sporturi si sportivi care imi plac sau mi-au placut pentru cariera sportiva dar nu as vrea sa o lungesc prea tare.

| AnastasiaK explică (pentru Simpatic):

Frumos răspuns. Poate incerci si luptatori de la categorii mai mici (daca esti curios). As recomanda Ryan Garcia, e la inceput, cred ca are doar 21 de ani si mie deja mi se pare wow.

| Cosmin86 a răspuns:

1. Oncescu -> pentru performante (a pus 1000 de oameni live, a adus 5 titluri de campion mondial, etc.) + pentru modul lui de a se antrena si dobora recorduri (inoata pe sub gheata, merge pe sub apa cu o haltera pe umeri, urca nu stiu cati m pe sfoara in 3 secunde, etc.)

2. Mike Tyson -> aici nu mai rost sa zic "de ce" happy

3. Alexey Voevoda, campion mondial la mai multe sporturi (la 130kg facea tractiuni intr-o mana cu o gantera in cealalta)

+ altii, dar asta ar fi un "top 3" happy

| AnastasiaK explică (pentru Cosmin86):

Nu stiam decat jumate din ce ai spus aici despre Oncescu si tot mi se parea foarte tare (am si aflat de el relativ recent...prin 2018 parca). Iar pe ultimul nu-l stiu, dar mi-ai dat temă de căutat happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=l2VRCTd6DSo

In special la 0:09.

Si mai spre sfarsit: a impins 420 kg la presa pentru picioare cu mainile! Si voia sa mai adauge discuri, doar ca nu gasea unde sa le puna :)))

| AnastasiaK explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru link! big grin

+ WOW!

| Drimmero a răspuns:

Cristiano Ronaldo! De ce? E cel mai bun fotbalist din toate timpurile,, o masinarie de goluri, un pradator.

| gabicoo a răspuns:

Firicel a lu' Cimpoaie! Ceaknorisu' din Las Fierbinți!
laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Nici unul.Nu am avut niciodata idoli si nu am nici in prezent.Incerc sa fiu cea mai buna versiune a mea fara sa ma compar cu cineva si nici nu ma straduiesc sa ating sau sa depasesc performantele vreunei persoane care a ajuns cunoscuta.

| Alverto a răspuns:

Având în vedere faptul că România este microbistă, eu chiar nu urmăresc niciun sport și nu îmi place niciun sport

| AnastasiaK explică (pentru Alverto):

Deci se vrea a fi o tentativa de unicitate? laughing Nu faci ceva pentru ca altii fac? Nu stiu daca asta ai vrut tu sa zici, dar din cum ai corelat propozitiile in fraza, asta reiese.

| Alverto a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu, chiar nu sunt atras de niciun sport

| RKBlue a răspuns:

Tom Daley deoarece e un inotator priceput, plin de viata si e dragut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usain Bolt. Mi-a dovedit ca si sprintul poate fi facut la viteze uriase. Sebastiaan Bowier. Deci bicicletele hitech sunt mai rapide decat masinile de pedalezi suficient de repede, huh?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nadia Comăneci, pentru că a ridicat România pe piedestalul istoriei gimnasticii.

| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

O fost stricat aparatul ala laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mod deosebit? Michael Schumacher.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parcă-l vad curier la Glovo. (

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Răposatul? Nu sunt la curent cu stirile deloc si nu stiu mai nimic despre el, dar credeam ca e viu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

A nu, nu e mort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elliot Hulse, Brian Alsruhe,
Mike "the machine" Bruce, Erik Bugenhagen, Pete Rubish, George Leeman.

Pentru că m-au influențat.

| brokxy a răspuns:

Tiberiu Useriu Este sincer singurul sportiv roman pe care il admir si il respect.
490 de kilometri parcursi la temperaturi de -50 de grade, si pe jos.

| Stropdeploaie a răspuns:

Din prezent. sportiv activ? Roman sau strain?
Sincer sportivi Romani ..activi...nu prea mai avem. sportul e la pamant...

| brokxy a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Ai uitat de renumita Simona Halep? laughing laughing

| Stropdeploaie a răspuns (pentru brokxy):

Deja e rasuflata!))))

| AnastasiaK explică (pentru Stropdeploaie):

Orice, roman, strain, retras, activ... orice vrei tu. big grin

Sa stii ca mai avem sportivi, doar ca nu sunt promovati. Exista, castiga sau vin cu rezultate bune la campionate europene/mondiale, dar nu-i stie nimeni... vorbesc de sporturile pe care le cunosc eu cat de cat si ma gandesc ca e la fel si in altele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Totul e la pamant

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Incerc o idee mai optimista: din mediile mai ostile "rasar" de multe ori cei mai buni. Ma gandesc in special la sportivi, dar cred ca se aplica si in alte domenii. De ex: Mary Kom, daca dai un search pe Google o a vezi nunai "the first who..." si multe realizari, inclusiv titluri mondiale castigate dupa prima si dupa a doua nastere, ceea ce mie mi se pare WOW, dar femeia provine dintr-o familie saraca, zona rurala, practicand un sport care avea sustinere putina spre deloc din partea federatiei. Iar in general, cei care au fost nu doar buni, ci de exceptie, incredibili, etc, au avut povesti mai neplacute in spate (veniti din medii sarace, etc).

Argumentul stiu ca nu e bun, ca nimanui nu-i pasa de 2-3 oameni exceptionali cand restul tarii merge prost. Te incalzeste un pic daca esti patriot si in rest nimic, dar incercam si eu faza cu "partea plina a paharului". Nu mi-a iesit big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Atat de mult ii uraste societatea incat eu am cautat anterior pe Google si nu mi i-a dat... Bine ca acum stiu de ei... dar iti dai seama cate inca nu stim?

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

Ah, sportivii romani nu prea ii gasesti pe Google de nicio culoare (pe cei buni actuali zic), oricum cauti. Si daca ti-i spun cu nume si prenume, tot nu le gasesti realizarile. Pe paginile lor sau ale cluburilor de la care vin se mai gaseste cate ceva. Eu ii mai stiu pe cei din kickbox/box pentru ca fac si eu de performanta. Dar din alte sporturi nu cunosc deloc, doar presupun ca sunt si in alte parti. Nu e de ură, dar nu se investeste in sport. Cel putin in kickbox, la amatori (care, fie vorba intre noi, uneori sunt mai pregatiti decat cei din galelele pro), sportivul plateste tot, la campionate merge pe banii lui, etc. Abia la pro castiga si bani, dar nici realizarile de acolo nu se stiu. De exemplu, desi multi au auzit de fratii Stoica, nu prea stiu cati au habar ca amandoi au semmat (Bogdan recent, Andrei a avut deja meciuri) cu One Championship, o promotie foarte buna pe plan mondial (unii zic ca cea mai buna din prezent, dar e discutabil) sau ca Bogdan a castigat titlul mondial in 2018, in Enfusion.

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Sigur? De Halep n-ai auzit?

| Stropdeploaie a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

E in retragere!

| LikeARollingStone a răspuns:

Cristiano.
Din motive fizice.

| Swetlly122 a răspuns:

Cristiano Ronaldo fiindcă s-a ridicat din sărăcie și a ajuns boss, mafia

| Cosmin86 a răspuns (pentru Swetlly122):

N-ai nicio treaba cu mafia!

| DoroteeaH a răspuns:

Îmi place Vladimir Drăghia, a practicat acelasi sport, ca și mine, plus că a câștigat Exatlon happy.
Are o familie faina, și e actor. Pare de treabă și chiar e deosebit