| Ionut231312 a întrebat:

Ce suplimente considerati utile pentru o persoana care se duce la sala de o luna?

Eu ma gandeam la glutamina, creatina si BCAA, avand in vedere ca proteinele le iau din mancare.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Desmosedici a răspuns:

Cand auzi "faci natural o perioada", ia in considerare faptul ca persoana respectiva habar nu are despre ce vorbeste.

cand faci efort, si vrei ca musculatura sa se regenereze si sa se dezvolte trebuie sa ii dai combustibilul necesar.

MUSAI: sa ai zilnic un aport de proteine de 2 gr de proteine per kg. asta daca te tii serios de sala (minim 4 zile pe saptamana).
EX: daca ai 70 kg, ai nevoie de 140 gr de proteine pe zi atat din mancare cat si din suplimente.

Primul si cel mai important supliment este izolatul proteic, care (in functie de ce alegi) contine: Aminoacizi esentiali (BCAA, chiar si glutamina) si neesentiali.

Uite aici o proteina completa, care are si creatina. ideala pentru inceput: https://www.proteinoutlet.ro/genius-iwhey-900-gr

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru persoane care au 1 luna doua sau sase, nu se recomanda niciun supliment! Faci natural o perioada pentru ca este demonstrat ca in primele 6 luni cantitatea de testosteron creste natural.
Asa ca poti sa ai rezultate din antrenament + mancare adecvata, nu ai nevoie de suplimente cel putin nu la inceput!
O spune cineva care a cochetat cu asta si cu rezultate bune, nu o spun din citite pe net

| RobertMoon a răspuns:

Creatină și glutamină.

| RobertMoon a răspuns:

Sau Muscletech cell tech hyper build, conține toate astea + alte lucruri folositoare post workout și nu e nevoie sa dai banii pe toate astea separat.