| AlexeyMan99 a întrebat:

Ce tip de forta trebuie sa ai la box si ce tip ce forta trebuie sa ai la lupte greco-romane? Adica si la corp sunt diferiti boxerii de luptatori, iar la forta parca altceva se cere la box, mai exploziv, adica un halterofil, chiar daca e mai puternic, nu o sa loveasca la fel de tare ca un boxer. Ce tipuri de forta sunt?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că este vorba atât de "tipul" de forță cât este vorba de tehnică. Adică de modul în care aplici forța de care dispui. Cam toate sporturile folosesc toate clasele de mușchi. Fie că vâslești, fie că arunci sulița, fie că ridici haltere, faci escaladă sau boxezi, cel mai eficient ești atunci când folosești tot corpul.

Un copil de 10 ani care are o tehnică bună la chitară poate cânta ore întregi fără să-i obosească degetele, dar dacă pui un halterofil să cânte la chitară va face cârcei după cinci minute, deși este mult mai puternic.

Ceea ce face diferența este tehnica folosită.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am inteles nimic hahaha