| Dianne18 a întrebat:

Ce vi se pare mai usor pentru a putea cobori muntele, ma refer la sporturile de iarna, schiul sau snowboard-ul?
Am incercat cu schiatul dar acum spuneti-mi si mie: pentru a putea face acele viraje perfecte alternand partea cu greutatea corpului si cu impinsatura din picioare, ziceti-mi: ce trebuie facut pentru a putea schia cu schiurile paralele? Am incercat sa descompun miscarea (am luat lectii): schiul pe care ma "sprijin" trebuie sa fie mai in fata, dar eu tot nu reusesc sa controlez schiurile! Poate e si din cauza faptului ca am o greutate prea mare a corpului? Ziceti-mi, aceasta este cauza reala? Adica daca rezolv problema cu greutatea, schiatul o sa vina de la sine? Eu deduc ca asta este problema reala, ca nu pot controla schiurile cand o iau la vale, un corp mai gras are o mobilitate redusa. Ca toata lume imi zice ca e rea vointa ca nu schiez, ca nu are importanta greutatea....etc...
Ca schiatul in plug asta poate oricine, si in plus este sinucidere curata pentru sanatatea genunchilor, si ma gandesc ca pana am sa invat eu mai bine renunt si ma indeletnicesc cu alte sporturi cat stau la munte...
Acum ziceti-mi cu snowboard-ul, miscarea este intuitiva dar oare este la fel de usor de pus in practica? Este obositor, adica trebuie sa stai mereu pe vine? Cat de ingraditor pentru mental este faptul ca stai cu picioarele tintuite pe placa si nu poti sa le desparti, nu ai mobilitate. Oare acesta este singurul inconvenient?
Mai exact ce incerc eu sa intreb este cat de repede inveti sa cobori majoritatea partiilor cu placa? Un instructor este indispensbil, asta nu mai este necesar sa intreb, nu?
Si mai este evident si problema echilibrului...cand esti in miscare, trebuie sa te tii pe acea placa, si astfel nu mai este asa de intuitiv cum pare...si este, cum am auzit, un sport foarte tehnic.
Deci pana la urma ce e mai usor, nu numai la inceput, dar si dupa ce inveti sa te descurci singur, placa sau schiatul?

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu am citit tot, ci doar pana la schiat + probleme cu greutatea. nu este asa. schiul, ca orice alt sport, ii trebuie timp ca si corpul tau sa se obisnuiasca. ce zici tu (miscarile acelea) se numesc cristiane, si se fac punandu-ti greutatea in piciorul opus directiei in care vrei sa te duci. daca vrei ca schiurile sa urmeze o curba la dreapta, impingi in piciorul stang. ca sa le faci cu viteza, obisnuieste-te intai la viteze mici. ia o panta mai lina, fa plugul (stii tu, cand tii picioarele in V unde punctul de intalnire al schiurilor este in fata ta) si apasa pe picioare cum ti-am zis. usor usor o sa observi ca faci cristiane la viteza mica, in plug. la urmatoarea coborare, lasi plugul, la urmatoarea maresti inclinatia partiei, si usor usor o sa observi ca picioarele tale de la sine o sa stie cum sa apese ca sa faca o curba. + ca trebuie sa te inclini in directia in care vrei sa te duci, usurel, doar sa dai impuls corpului sa urmareasca picioarele. nu sunt instructor de schi, nu stiu cum sa iti explic mai pe termeni oficiali, dar am incercat sa iti explic, cum mi-a fost explicat mie de catre altii, si cu schiurile in picioare si teoria asta, eu stiu sa schiez "mai dupa ureche" happy.

| Dianne18 explică (pentru JohnnyBi):

Este destul de incurajator raspunsul tau...adica imi doresc foarte mult sa perseverez...pentru ca e pacat sa nu pot sa profit de muntehappy
oricum o sa fac tot ce imi sta in putinta pentru a putea schia..este intr-adevar cel mai frumos sport.

| Dianne18 explică (pentru JohnnyBi):

Viraje sau criastiane tot aia e. dar nu exista cuvantul viraj in limba romana?happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dianne18):

Dar cum orice sport are anumite figuri, scheme, etc cu o definitie, ar fi frumos sa folosim acele substantive/verbe/ ce vrei tu care sa le defineasca. cristianele nu sunt tocmai viraje...adica poti folosi cristianele si sa decelerezi sau sa opresti. o.O parerea mea

| Dianne18 explică (pentru JohnnyBi):

Cuvantul " viraj" desemneaza exact acelasi lucru ca si "cristiana", ambele fiind preluate din limba franceza.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dianne18):

Huehuehue. singurul cuvant derivat din franceza care imi place este soutien laughing

| Dianne18 explică (pentru JohnnyBi):

Insemna ca nu cunosti foarte multe cuvinte in franceza...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dianne18):

Nop, eu am facut germana si engleza in scoala happy. si acum incerc sa invat rusa. franceza are ceva ce ma sacaie sad

| Nickname1890 a răspuns:

Si schiul si snowboardingul mi se pare 2 sporturi interesante si diferite. Ramane la latitudinea ta pe care il preferi. Eu prefer schiul desi nu am incercat pana acum snowboardul, parca nu ma atrage sa il incerc.

Carvingul (taierea virajelor) sau acele viraje in care derapajul nu exista, viraje care se fac numai pe cantul schiurilor nu au legatura cu greutatea ta, dimpotriva greutatea te ajuta sa curbezi schiul. Totul este in tehnica iar daca nu reusesti trebuie sa mai exersezi. Asigura-te ca ai niste schiuri de incepator sau incepator spre intermediar deci mai moi, apoi pe o partie de incepatori unde nu prinzi viteza foarte mare coborand la vale cu schiurile paralele incearca sa te lasi usor cu greutatea cand spre stanga cand spre dreapta astfel incat schiul sa vireze singur fara sa faci nici un alt fel de efort. Trebuie sa exersezi destul pana incepti sa "simti" schiurile. Atunci cand tai virajele nu trebuie sa te lasi cu greutatea pe schiul din exterior ca atunci cand derapezi, pur si simplu usor de tot sa inclini ambele schiuri pe cantul din interiorul virajului. Deci daca vrei la stanga, pui ambele schiuri usor pe cantul stang. Aici explica cat de cat ce ti-am spus si eu: http://www.youtube.com/watch?v=vlzIkIQa3e0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident schiul este cel mai bun pentru siguranta, stabilitate dar nu este usor de anvatat sa stapanesti schiurile an totalitate, cu placa este ansa mult mai greu, snowbord-ul este pentru cei ff experimentati, asa ca exerseaza an continuare si o sa reusesti.bafta.

| Dianne18 explică:

Da...intradevar asa este. nu are rost sa ma iluzionez ca daca nu pot cu schiul voi putea mai bine cu placa...insa imi doresc foarte mult schiez, mi se pare un lucru extraordinar