| greyhound a întrebat:

Cei care merg la sala si vor sa raspunda

piept + triceps vs piept+biceps
gantere vs haltera
gainer gata facut vs whey + dextroza + creatina
1 grupa pe sedinta vs 2 grupe pe sedinta
Frank Zane vs Jay Cutler (ma refer la idealul vostru in culturism, nu la cine va place mai mult)
exercitii cu greutati libere vs aparate
suplimente vs steroizi
apa vs lapte (pentru shake)
cereale vs oua (dimineata)
suplimente romanesti vs suplimente straine

E doar un mic chestionar, sunt curios de preferintele voastre, nu caut sfaturi. Si sa va mai intreb ceva : cat de des va admirati in oglinda in sala si in afara ei (da' sincer)

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Piept + triceps
gantere vs haltera -> ambele
whey+dextroza+creatina
1 grupa sau 2 ( depinde de timp, daca pot 5-6 seditne pe sapt, 1 grupa clar, altfel la 3-4 sedinte pe sapt, 2 grupe )
Frank Zane
greutati libere clar
suplimente clar
apa, e stupid sa iei cu lapte dupa antr, iti incetineste absorbtia
cereale vs oua (dimineata) -> ambele, uneori cereale, uneori lapte, uneori ambele
suplimente straine clar

| Wehes a răspuns:

Piept + Biceps.
Amandoua.
Whey + dextroza + creatina. ( la mine, da randament mai bun )
1 grupa de preferat. ( Luni, Marti si Joi am doar 1 grupa pe zi )
Jay Cutler.
Greutati libere.
Suplimente.
Lapte.
Oua.
Am folosit doar romanesti, deci nu as putea raspunde aici.
Cat despre privitul in oglinda : In Fiecare zi laughing!

| greyhound explică (pentru Wehes):

Asa-i ca nu te poti abtine cu oglinda? Eu rad cu tovarasul ala al meu cu care ma duc la sala de ma prapadesc, ne pandim unu pe altul cand mai aruncam discret cate un ochi in orice suprafata reflectorizanta

| Wehes a răspuns (pentru greyhound):

Ceva de genul, facem si noi. Ma duc i-au metru si rad de un amic de ii spun :
''Hai ma sa vad, ai crescut in piept '', vede ca are mai putin, rupee sala.
Este unu care dupa fiecare serie, se incordeaza in oglinda la fiecare muschi posibil din corp laughing panarama de om!

| FitMonkey a răspuns:

Piept+triceps
ambele. e ceva normal
whey
2cupe
Frank Zane
ambele
suplimente
apa
cereale
suplimente straine

| L7w7n7d7 a răspuns:

Piept+Biceps(Am incercat piept+triceps si nu a fost o idee prea buna, cel putin pentru mine)
Ce prostie, cum să compari gantera cu haltera? Amândouă.
Gainer.
2 grupe pe şedinţă(nu 2 principale, una secundară şi una principală, doar picioarele fac parte din excepţia de la regulă, ele singure)
Frank Zane
Exerciţii cu greutăţi libere
Suplimente
Lapte
Ouă
Suplimente străine.
Cam de 2 ori. Nu mă duc să mă uit în oglindă, mă duc să fac treabă.

| greyhound explică (pentru L7w7n7d7):

Sunt multe exercitii care pot fi facute atat cu gantere cat si cu bara si unii le prefera pe primele iar altii pe cea din urma; de ce zici ca e o prostie?

| L7w7n7d7 a răspuns (pentru greyhound):

Pentru că nu ar trebui să lipsească nici-una. Eu fac cu amândouă, depinde de exerciţiu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru greyhound):

Are dreptate, cel mai corect e sa le combini. Fiecare te stimuleaza diferit

| Flavius2106 a răspuns:

Piept+triceps
gantere
gainer gata facut
2 grupe pe sedinta
Jay Cutler
aparate
steroizi
lapte
oua
suplimente straine

| Xerxess97 a răspuns:

Piept cu biceps spun eu, deoarece cand faci piept lucreaza si triceps cand lasi mainile in jos iar dupa iti este deja prea mult pentru triceps, gantere si haltera ambele la fel de bune, exercitii cu fier brut libere lucreaza mai bine lasa muschiu sa se solicite bine de tot, mancare facuta de mama ta, apa ..cu laptele slabesti daca ei proteine, dimineata baga combinat daca poti daca nu baga cereala pentru ca au mai multi carbohidrati si suplimente nu am luat straine..romnesti sunt destul de bune.

| greyhound explică (pentru Xerxess97):

Nu prea ai citit intrebarea pana la capat happy
1. Adeptii metodei piept+triceps (printre care si eu) te-ar contrazice spunand ca nu e mult (oricum nu-ti cere nimeni sa faci 3-4 exercitii) si ca daca tot lucrezi indirect tricepsul, nu mai are sens sa-l lucrezi inca o data (separat) la sedinta cu spatele. Dar asta e o discutie veche si tocmai de aceea n-am vrut argumente
2. "greutatile libere lucreaza mai bine muschiul" asta a fost odata; exista aparate (pe la noi cam rar, intr-adevar) grozave
3. "cu lapte slabesti daca iei proteine"?