| Shukacu a întrebat:

Cerealele cu lapte(fulgi de ovaz) se mananc inainte de antrenament sau dupa?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La 30-60 de min dupa antrenament mananci proteine ( min. 25 de grame ) si ceva carbohidrati, ex. un piept de pui cu orez.

Cereale cu lapte mananci dimineata, nici inainte si nici dupa. Inainte de antrenament ai nevoie de ceva care sa-ti dea energie, in special carbohidrati, dar si ceva proteine. Orezul spre ex. se digera incet si iti ofera energie o perioada lunga de timp. Un muschi de vita cu orez e foarte bun, muschiul de vita iti ofera proteine de calitate, creatina, etc. De asemenea, poti manca niste fructe inainte de antrenament.

Ca o regula generala, masa dinainte de antrenament trebuie sa fie din carbohidrati complecsi(orez brun, ovaz, porumb, mazare, naut, linte, legume), proteine(carne, peste, lactate fermentate, oua) si ceva grasimi(pot fi incluse in sursele de proteine sau poti folosi o sursa separata cum ar fi untul, smantana, uleiurile vegetale, avocado, nuci, seminte macinate). Iti alegi tu ce-ti place si ce iti da tie energie mai bine.

| Shukacu explică (pentru Cosmin86):

Auzi da eu mancam si seara ovaz...sigur n-am procedat bine.
Si seara trebuie sa mananci cu 1-2 ore inainte de culcare? conteaza ce mananc la masa de seara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Shukacu):

Mai degraba cu 2-3 ore, ca sa fi sigur ca se digera tot inainte sa adormi. Poti bea lapte inainte sa adormi, are proteine cu absorbtie lenta ( caseina ) care iti hraneste muschii in timp ce dormi si nu ingrasa.
Nu conteaza asa mult, in 3 ore se digera aproape orice.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| adrew a răspuns:

Jumate de ora dupa

| Cosmin86 a răspuns (pentru adrew):

Jumatate de ora dupa, de ce? tu chiar n-ai nicio treaba cu sportul asta

| babyalexa a răspuns:

Inainte de antrenament, deoarece furnizeaza energia necesara unui antrenament.

| ElGreco88 a răspuns:

Si inainte si dupa! sunt bine venite oricand. bft

| SpaNu88 a răspuns (pentru ElGreco88):

Corest, astfel vei ajunge cat femeia de la cantina scoliilaughing)

| ElGreco88 a răspuns (pentru SpaNu88):

laughing))