| GenRex a întrebat:

Cine îmi poate spune mai multe detalii despre deficitul caloric?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu,sa spunem ca o masina consuma 10 litri de benzina la 100 de km, daca noi punem doar 10 litri si mergem cu ia 100 de km vom ramane fara benzina, daca punem 15 litri vom ramane pe plus, azi 5, maine 5 si tot asa ne trezim ca suntem pe plus, ori cresti rata metabolica prin sport ori manaci mai putin, tu alegi, eu as alege ambele, o mie de calorii plus 30 de minute de cardio sau 2 ore de mers pe jos, atentie cu cat slabim cu atat consumam mai putin, un tir consuma mai putin ca o masina nu invers

http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/......-blog.html

| Sn4k3 a răspuns:

Caloriile vin din mancare(proteine/carbohidrati/grasimi), iti trebuie un anumit numar de calorii sa te mentii/ingrasi/slabesti. Daca esti in deficit caloric slabesti. Intre 500 si 1000 de calorii ar trebui sa fie. Înălțimea, greutatea, sexul, vârsta și nivelul de activitate influenteaza numarul de calorii de care ai nevoie. De asemenea ca sa slabesti trebuie sa ai grija la grasimi si la carbohidrati intr-o oarecare masura (sa nu mananci nici prea putini caci nu o sa mai ai energie).

| aXy99 a răspuns (pentru Sn4k3):

O mica completare:
1. Te referi la kilocalorii, nu la calorii simple.
2. Si alcoolul are kcal, nu doar mancarea, doar ca acesta nu are nutrienti.
In rest, un raspuns bun.