| cszw a întrebat:

Cine imi poate spune niste exercitii pentru crestere in inaltime si ce fel de alimentatie trebuie sa am. Am aproape 17 ani 55 kg 1.70 cm si vreau sa cresc mai inalt.

8 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Fa sport, insa nu sala. Aceasta opreste din crestere. Cat despre alimentatie, trebuie sa fie sanatoasa sa nu-ti lipseasca legumele, fructele, carnea (care contine proteine) si lactatele, trebuie sa eviti sucurile acidulate, mancarea tip fast-food si prajelile.
Sper ca te-am ajutat.

| Wehes a răspuns (pentru SabinaRsT):

A 100-a oara :
Sala NU opreste cresterea!

| SabinaRsT a răspuns (pentru Wehes):

Sala de forta opreste crestere, aerobicul nu opreste cresterea insa nu cred ca vei merge la aerobic.

| Wehes a răspuns (pentru SabinaRsT):

Scuza-ma, tu vorbesti din experienta?
Sau ai auzit la coltul strazii si vi sa ne spui noua aici?
Fac sala de ceva timp si am crescut si 3 cm in 6 luni ( aproximativ ). Am crescut si in masa musculara, tot ce trebuie.
Daca nu as stii, nu as comenta.

| SabinaRsT a răspuns (pentru Wehes):

Si eu fac sala de 1 an jumate, si stiu foarte bine despre ce este vorba, mama este antrenoare de fitness.

| alexs99 a răspuns:

Pentru a creste in inaltime trebuie sa faci basket, inot si sarituri pe loc.Alimentatia trebuie sa fie cat mai sanatoasa.

| StefyRO a răspuns:

Depinde de organizmul fiecaruia, eu am 14 ani (Deabi impliniti) 62 kg, si 1, 76 inaltime. Dar nu ma ingras deloc. Am o masa musculara foarte buna desi nu merg la sala, dar as vrea sa merg dupa ce fac 1.80 macar. Am crescut mult de cand m-am apucat de fotbal, iti propun sa faci practici un sport, sa mananci sanatos si sa te hidratezi foarte bine. Nu lua medicamente de crestere sau prostii din alea pentru ca o sa te molasesti de tot si o sa fi ca o leguma..Bafta! FUNDA? :d

| NaVi324 a răspuns:

Apuca-te de baschet si...mananca mai mult.