| Tekashi69 a întrebat:

Contează cum iei proteinele? De exemplu: o cupă are 30g, iar pe ambalaj scrie că doza recomandata e de 30g de 2 ori pe zi. Eu iau dimineața prima cupă și a 2-a o iau după antrenament. Este vreo problema daca mă decid sa iau o singura data pe zi, adică 60g direct?

6 răspunsuri:
| Flavyuseduard a răspuns:

Salut, in zilele de antrenament ia una inainte si una dupa iar in cele de odihna una dimineata si una pe seara

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce varsta, raport înălțime- greutate, ai?

| siriusblack98 a răspuns:

Vezi ca pe cutie trebuie sa scrie un raport estimativ a gramajului de proteina/cupa (lingurita), apoi ne spui ce greutate ai ca sa iti pot socoti.In principiu modul de ''administrare'' corect este o cupa dupa antrenament (ideal sa-l faci dimineata) si una seara.De ce una dupa antrenament si una seara? Pentru ca dupa antrenament muschiul ''alearga'' sa isi ia resursele necesare pentru refacerea fibrelor musculare rupte, este momentul ideal pentru o cupa de proteine.Iar una seara deoarece pe timpul noptii (presupunand ca dormi si tu ca un om obisnuit) fibrele musculare rupte intra in reconstructie.

| laurentiutirei a răspuns:

Salut poti lua o cupe de proteine care sa aiba 30 de g pe cupa
poti lua maxim 2 cupe adica 60g de preferat poti lua inainte de antrenament cu 30 de minute si dupa antrenament deci o cupa inainte de sala si inca o cupa dupa sala.

| RAY a răspuns:

Cei mai mult urinezi simplu nu face rau, consuma alimente nu suplimente, iei 60 gr inainte de antrenament

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Organismul este inteigent el va memora efortul facut, data viitoare va mentine acele proteine indiferent cand vei lua