| ZbarMario a întrebat:

Creatina accelerează căderea părului daca ești predispus să chelesti?

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca esti predispus genetic orice ai face vei cheli daca ai ghinion. Ar putea creatina produce o accelerare a DHT-ului mergand mana-n mana cu predispozitia, tine de noroc pana la urma, cat ti-e scris in gene sa ai par pana la adanci batraneti. Creatina in sine nu cheleste, dar sub influenta altora factori poate accelera procesul, iar cel mai incriminant factor e geneticul. Poti bine merci sa iei creatina, sa mostenesti si alopecia si totusi sa nu chelesti, e vorba de bulan, sa nu mai zic de cei care nu mostenesc si folosesc creatina, cunosc sportivi cu ditamai claiele.

| Lukasssz a răspuns:

Astea sunt doar povesti pe care mi le spuneau bunica sa adorm.

| RobertMoon a răspuns:

Nu. Nu știu de unde tot veniți cu ideile astea de copii. Dacă mănânci carne chelești?

| ZbarMario explică (pentru RobertMoon):

Pai cine crezi tu că mănâncă 1 kg de carne pe fiecare zi? Ca să egalam cu doza recomandata de creatina

| FantasyBoy a răspuns (pentru RobertMoon):

Din pacate, excesul de carne chiar produce alopecie.Carnea aceea vine cu 5-alfa reductaza din corpul animalului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este niciun studiu care sa arate asta in mod clar. Daca nu ai gena pentru asa ceva, relax. Daca ai, tot relax ca oricum vei cheli