| Alex_Petre_1987 a întrebat:

Creatina monohidrata trebuie luata zi de zi indiferent daca mă duc sau nu la sala?
Credeti că e bine daca iau creatina înainte de 18 ani?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tinand cont ca muschii cresc tocmai in zilele in care NU te duci la sala, nu ar fi stupid tocmai atunci sa nu le oferi?

Poti sa iei creatina cand vrei tu, dar dupa ce-ti pui alimentatia la punct, altfel dai banii degeaba.

Ai alimentatia pusa la punct?

| Alex_Petre_1987 explică (pentru Cosmin86):

Momentan sunt la deficit caloric Vreau să dau grăsimea jos și abia după sa folosesc creatina

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alex_Petre_1987):

Ok, si dupa ce alimentatie o sa ai? concret.

| Alex_Petre_1987 explică (pentru Cosmin86):

Am de gând să am 3 mese bogate in proteine. Dimineață un ou fiert cu ceva fructe.La prânz piept de pui cu legume /carne 100% și la cină ceva mai ușor pește, legume fierte, carne de pui

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este bine sa iei nici un fel de chimicale inainte de 20 de ani, ca-ti afecteaza hormonal corpul si cresterea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alex_Petre_1987):

Fara carbohidrati nu o sa pui masa musculara.

Cand pui muschi trebuie sa ai ceva gen 55% carbo, 30% proteina, 15% grasimi sanatoase.
Deci carbo aproape DUBLU fata de proteine.

Apropo, 1 ou fiert = masa bogata in proteine? Serios? un ou are 7 grame de proteina. O masa "bogata" in proteine are 40-50 de grame de proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alex_Petre_1987):

Ca o mica recapitulare, tu NU mananci mese bogate in proteine, tu acum mananci ca o domnisoara.

Mic dejun bogat in proteine:

- 4 oua + 4 felii muschi afumat + fasole rosie + branza + masline + 6 felii de paine integrala
SAU,
- 8 felii muschi afumat + fasole rosie + branza (3-4 bucati) + masline + 6-7 felii de paine integrala + fulgi de ovaz

Cam asa arata un mic dejun bogat in proteine.
De celelalte mese nu mai zic, probabil mananci o bucatica de carne cu legume si vrei sa pui muschi happy

| Alex_Petre_1987 explică (pentru Cosmin86):

Mulțumesc mult pentru sfat.