| RAY a întrebat:

Credeti ca te poti antrena si acasa cu ajutorul ganterelor sau este obligatoriu la sala unde te antrenezi la niste echipamente?

Sa raspunda doar cei care fac culturism

15 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Pai si ganterele tot la categoria echipament intra. Te poti antrena acasa, da, dar daca ai doar niste gantere, obtii rezultate minime. Nu uita ca ai nevoie sa maresti greutatea ca sa cresti, iar pentru exercitii diferite in general ai nevoie de greutati diferite.

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Tu nu faci culturism dar raspunzi aiurea

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Daca tot vb de culturism, cu gantere o sa cam faci exercitii de izolare (in afara de ramat si impins piept/umeri), iar exercitiile de izolare nu sunt foarte eficiente. In schimb pentru cele de baza, 10kg e foarte putin (eu fac ramat cu gantera de 65kg, spre exemplu).

Altceva mai ai? Gen o bara de tractiuni, undeva unde sa poti face flotari la paralele, etc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am scris "o s-a" ca asa imi modifica editorul asta si nu pot schimba...

| RAY explică (pentru Cosmin86):

De exemplu am descarcat bodybeast care cu gantere acopera tot corpul, de asta intreb poti face face toate grupe musculare doar cu gantere?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca poti acoperi tot corpul cu ganterele, dar nu e la fel de eficient. Ai nevoie si de exercitii cu corpul tau (tractiuni la bara, flotari la paralele, genu cu haltera - hai sa zicem ca aici poti face genuflexiuni cu ganterele).

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Exercitiile compuse sunt cele mai bune. Fara indreptari, genuflexiuni, impins la piept (poate fi si cu ganterele, dar nu cu alea de 10kg), ramat, tractiuni etc. nu faci mare lucru. Trebuie sa incepi cu exercitii de genul acesta, apoi sa treci la izolari. Asta in cadrul aceluiasi antrenament. Incarcarea progresiva e cheia hipertrofiei musculare.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca si Anastasia face culturism, am vazut ca este informata si da raspunsuri bune, inclusiv acesta dat tie. N-am vazut-o niciodata sa raspunda doar ca sa se afle in treaba. Nu trebuie s-o judeci doar pentru ca e fata.

| RAY explică (pentru aXy99):

Nu o judec dar eu vreau sa stiu diferenta intre cele doua

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Intre ce? Antrenamentul acasa si cel de la sala?
Ti-am raspuns toti 3. Daca nu ai o "mini sala" echipa corespunzator acasa, nu faci nimic cu cateva perechi de gantere. Vei creste in primele 2-3-4 saptamani si cam atat.

| RAY explică (pentru aXy99):

Nu uita de banii, este mai scump sa faci sport acasa, plus daca ai antrenor este super, am fost dur cu fata recunosc

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Este, dar in timp se poate recupera investitia. Depinde ce pretentii ai, daca vrei sa acoperi toate grupele, fiecare segment, insertie etc. si sa diversifici mai bine te duci la sala.
Orice sala (sau... aproape orice sala) are macar un antrenor care iti va arata exercitiile de baza fara sa iti ceara bani.

| RAY explică (pentru aXy99):

Serios fara sa iti ceara banii

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Daca ai abonament, da. Depinde si de sala, trebuie sa recunosc ca am fost doar la 3 sali, iar la una dintre ele o singura zi, dar in mod normal trebuie sa fie cineva care sa iti arate. Nu sa iti faca program personalizat, sa iti dea sfaturi despre alimentatie, dar sa iti arate cum se executa exercitiile, da.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Si mai e ceva legat de sala ce nu gasesti acasa: atmosfera. La sala, daca e o sala ok, vin multi sportivi de la care ai ce invata. Eu am invatat multe chestii la sala, gen mersul fermierului si altele (la mine la sala mai vin strongman).