| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Cu câți km/h trebuie sa alerg ca sa fac 2 km in 9 minute?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

13,33 Km/h. Pentru tine si pentru cel de mai sus se rezolva prin regula de 3 simpla (n-are legatura cu formula vitezei). Daca am facut 2 Km in 9 minute, cati Km fac in 60 de minute? si atunci inmultesti 2 cu 60 si imparti la 9. Ideea este ca ca daca primul Km il faci (sa zicem) in 4 minute si 30 secunde, al doilea, sigur, il vei face in timp mai lung macar cu 20 secunde. Calcul este altfel dar eu am facut umanul si nu stiu atat algebra ca voi tinerii.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru răspunsul detaliat.

| Salontanul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Multumesc si eu!

5 răspunsuri:
| Axelrunda a răspuns:

Daca am calucat corect cu aprox; 12, 8 km/h
Formula vitezei este v = s impartit la t
am facut v = 2000 m impartit la 560 sec
si am transformat m/s in K/h prin a inmulti ce scrie in dreapta ecuatiei cu 3, 6

| DozaDeSperanta a răspuns:

Buna seara!

Pentru a parcurge distanta de 2 km in 9 minute, este necesar sa alergati cu viteza constanta de 13, 4 km/h.

| iasminaa17 a răspuns:

Pai ar trebui sa alergi peste 15 km/h ca sa faci 2 km 9 min